Monday, Jan 16th

Last update:06:39:05 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Informacje o Słowacji: słowackie piwo i wino, artykuły, książki, mniejszość słowacka w Polsce

Słowacy chcieliby wypoczywać w Zakopanem i Kościelisku, ale polscy górale ich nie chcą

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Podczas dyskusji nad przedłużeniem Drogi pod Reglami do słowackich Orawic, wśród ogólnie pozytywnego oddźwięku pojawiły się też przerażone głosy części polskich górali. „Czy wyście zgłupieli, chcecie budować drogę na Słowację, by turyści wydawali dutki u Słowaków a nie u nas” – napisało kilku czytelników. Tylko dlaczego od razu zakładamy, że to polscy turyści dzięki tej drodze wywieją na Słowację, a nie odwrotnie?

Słowacja w oczach Polaków

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

„Ta Słowacja to przecież biedny kraj. Oni nie mają żadnego przemysłu i żyją tylko z turystyki, a od kiedy przyjęli euro, Polacy przestali przyjeżdżać, a bez nich cała słowacka gospodarka się załamie”. Taką wypowiedź na temat Słowacji usłyszałem niedawno podczas wycieczki po polskich Tatrach z ust pewnego turysty z Warszawy, który podobnie jak wielu naszych rodaków, swą wiedzę o Słowacji czerpie jedynie z przygranicznych wyjazdów turystycznych. I jakby absurdalnie takie słowa nie brzmiały, to niestety odzwierciedlają one powszechne wyobrażenie Polaków o Słowacji, które niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Słowackie piwo i mocniejsze alkohole

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 

Dawno już minęły czasy, kiedy mieszkańcy Małopolski, Śląska i Podkarpacia specjalnie jeździli na Słowację, by przywieźć stamtąd dobre i tanie jak barszcz piwo.

Ciemna strona slowackiej transformacji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Odważne i głębokie reformy, przeprowadzone na Słowacji przez gabinet Mikulasza Dzurindy w latach 1998 – 2006, uczyniły z tego kraju lidera transformacji. Słowacja w ostatniej dekadzie osiągnęła niewątpliwy skok cywilizacyjny, którego przejawem był ogólny wzrost poziomu życia, a symbolicznym zwieńczeniem – przyjęcie w 2009 roku europejskiej waluty. Niestety, słowacka transformacja ma również drugie oblicze: pod wieloma względami ten kraj mógłby się wiele nauczyć nie tylko od Polski, ale i od pogardzanej przez Słowaków Ukrainy.

Podwójne oblicze słowackiej stolicy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Kto był ostatni raz w Bratysławie kilkanaście lat temu, ten z pewnością będzie bardzo zaskoczony, jak diametralnie zmieniła się stolica Słowacji. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych – zapyziała dziura, symbol postkomunistycznej beznadziei, nie bez powodu sparodiowana w amerykańskim filmie „Eurotrip”. Dziś – jedna z najdynamiczniej rozwijających się europejskich metropolii.

Strona 1 z 2

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto