Sunday, Feb 26th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Żegluga

Odra-Dunaj jednak przez Słowację: powstanie kanał z Hodonina do Wagu?

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

W czeskim studium wykonalności kanału DOL (Dunaj – Odra – Łaba) zostanie przeanalizowany wariant połączenia Morawy z Dunajem poprzez Wag w jego środkowym biegu – poinformował nas rzecznik słowackiego Ministerstwa Transportu. Umożliwiłoby to ominięcie problematycznego odcinka drogi wodnej na granicznym, słowacko-austriackim odcinku rzeki Morawy.

 

Kanal Odra – Dunaj może stac sie zarzewiem slowacko-austriackiego konfliktu

Email Drukuj PDF

Stosunki Słowacji z sąsiadami nie należą do silnych stron polityki zagranicznej Bratysławy – mamy tu do czynienia jeśli nie z otwartym konfliktem (Węgry), to przynajmniej z całkowitą obojętnością i brakiem współpracy (Polska, Ukraina). Jedynie z dwoma sąsiadami Słowacja utrzymuje naprawdę przyjacielskie stosunki. Mowa tu o Czechach i o Austrii.

Żegluga śródlądowa na Słowacji – społeczeństwo jest za, a nawet przeciw

Email Drukuj PDF

O tym, jak trudno jest w Polsce zrealizować jakikolwiek projekt żeglugowy, wie chyba każdy, kto interesuje się żeglugą. Politycy nie widzą potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej, dziennikarze olewają ten temat, a społeczeństwo uważa żeglowne rzeki za przeżytek i fanaberię (nie mówiąc już o pseudoekologach i innych grupach protestu). A jak pod tym względem jest u naszych południowych sąsiadów?

Kanał Odra-Dunaj: o losie projektu przesądzi Słowacja

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Na fot. Devin, ujście Morawy do Dunaju

W przeciągu ostatnich dwóch lat temat budowy połączenia wodnego Odry z Dunajem nabrał nowego impetu. Sądząc po intensywności polsko-czeskiego lobbingu dla tego projektu można odnieść wrażenie, że ta inwestycja jest całkiem realna. Jest tylko jedno „ale”: zdecydowana większość spotkań i konferencji na temat tego szlaku jest prowadzona w formacie polsko-czeskim, podczas gdy o sukcesie projektu tak naprawdę zadecydują nie Czechy, ale Słowacja i Austria.

Morska bryza zawita w Beskidy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Mieszkańcy Kysuckiego Nowego Miasta buntują się przeciwko planowanej budowie kanału, który w przyszłości ma połączyć rzekę Wag z Odrą. Chociaż budowa ruszy najwcześniej w 2025 roku, ta odległa inwestycja już teraz poważnie wpływa na życie beskidzkich górali. Rezerwę pod przyszły kanał przewidziano w planach zagospodarowania przestrzennego beskidzkich gmin, wyłączona z zabudowy jest aż jedna trzecia powierzchni Kysuckiego Nowego Miasta, co poważnie wpływa na perspektywy jego rozwoju.

Strona 1 z 2

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto