/Sprawny transport między Rondem Młyńskim i Mogilskim. Koncepcja systemowych rozwiązań dla Olszy i Rakowic [JAKUB ŁOGINOW]

Sprawny transport między Rondem Młyńskim i Mogilskim. Koncepcja systemowych rozwiązań dla Olszy i Rakowic [JAKUB ŁOGINOW]

Pilotów – Olszyny – Brodowicza. Jedna z najważniejszych arterii samochodowych, autobusowych, rowerowych, rolkarskich i pieszych, łączących Nową Hutę i Prądnik Czerwony z centrum Krakowa. Często zakorkowana i z problemami, związanymi z brakiem miejsca na zrobienie porządnych dróg rowerowych, przy równoczesnej palącej potrzebie ich budowy. Jak rozwiązać ten węzeł gordyjski?
Poniżej opisana koncepcja powstawała przez wiele miesięcy i była wielokrotnie konsultowana ze środowiskami rowerowymi, rolkarskimi, z kierowcami, pasażerami komunikacji publicznej, osobami starszymi o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz z ekspertami w zakresie transportu. Dołożyłem starań, aby uwzględnić wszystkie elementy i aby wypracować możliwie najlepszy kompromis. Nie było to łatwe, bo gdzie dwie osoby, tam trzy opinie: ostre spory były nawet w obrębie jednej grupy – np. jedni rowerzyści chcą jeździć ulicą i kategorycznie nie godzą się na CPR, który im to zabroni, inni – chodnikiem i z kolei nie chcą DDR wyznaczonego w jezdni. Rozwiązania idealnego dla wszystkich nie znajdziemy nigdy. Wszyscy jednak zgadzamy się chyba co do tego, by coś z tym układem transportowym zrobić, stąd moja propozycja, którą już zresztą zacząłem wprowadzać w życie (uchwała rolkarska, projekt do budżetu obywatelskiego, działalność publicystyczna, spotkania z decydentami).

SKA na Małej Obwodnicy

Wraz z Dariuszem Partyką byłem współautorem projektu Uchwały w sprawie budowy tymczasowych przystanków kolejowych na Małej Obwodnicy Kolejowej, którą złożył Klub Radnych PO, a referował radny Andrzej Hawranek. Uchwałę poparli jednogłośnie wszyscy radni obecni na sesji. I chociaż wiceprezydent Tadeusz Trzmiel poprzez wydumane argumenty („nie da się zbudować przystanków”) zablokował na jakiś czas realizację Uchwały, sprawa wciąż jest aktualna. Dołożę wszelkich starań, żeby budowa przystanków na Małej Obwodnicy i uruchomienie regularnych przewozów doszła do skutku, jest to realne w perspektywie dwóch – trzech lat.

Jakie przystanki są potrzebne? Licząc od zachodu: nowy peron na stacji Kraków – Łobzów, stacja na przecięciu Al. 29 Listopada, Kraków-Olsza (Brogi), Kraków-Rakowice (ul. Pilotów-Chałupnika), Kraków-Dąbie (Mogilska), Kraków-Grzegórzki (Al. Pokoju), Klimeckiego.

Budowa przystanku Kraków-Rakowice i nowe możliwości rowerowe

Szczególnie ważna dla mieszkańców jest budowa przystanku umownie nazwanego Kraków-Rakowice. Peron mógłby się ciągnąć od wiaduktu nad ul. Pilotów-Olszyny aż do rejonu ul. Chałupnika-Lotniczej. Inwestycja wiązałaby się z przebudową całej okolicy, co otwiera dodatkowe możliwości. M. in. w końcu dałoby się poszerzyć przejście/przejazd pod wiaduktem, tak aby zmieścić tam drogę dla rowerów. Przy okazji budowy przystanku dałoby się zrobić także dawno postulowane przejście pieszo-rowerowe pod torami w ciągu ulic Lotnicza – Chałupnika. O znaczeniu tego zadania dla ruchu rowerowego, pieszego i rolkarskiego – za chwilę.

Asfaltowe chodniki i DDR

Moja koncepcja zakłada budowę asfaltowego ciągu pieszego po południowo-wschodniej stronie ulic Pilotów – Oiszyny – Brodowicza, od Ronda Młyńskiego do Mogilskiego. Zamiast asfaltu wyjątkowo można tu dopuścić kostkę niefazowaną. Należy przy tym dążyć do ograniczenia barier w postaci krawężników i korytek ściekowych na przejściach dla pieszych i zastąpić je rozwiązaniami wiedeńskimi. To byłby idealny ciąg komunikacyjny dla użytkowników UTO, czyli rolek, deskorolek i hulajnóg, ale nie zapominajmy, że asfaltowe chodniki są ważne także dla „zwykłych pieszych”, w tym rodziców z wózkami dziecięcymi, pań w szpilkach, osób z walizkami na kółkach, niepełnosprawnych na wózkach czy przemieszczających się o kulach albo chodzikach.

Jak sprawić, by tym chodnikiem mogli legalnie jeździć także rowerzyści, a równocześnie nie zabraniać im jazdy po jezdni? Niestety, rozwiązania ustawowe są w tym przypadku wadliwe. Np. w przypadku ustanowienia CPR rowerzyści nie mogliby jeździć jezdnią, na czym wielu z nich zależy. Jednym z rozwiązań jest podniesienie dopuszczalnej prędkości na ulicy do 60 km/h. Faktycznie i tak to nic nie zmieni, a dzięki temu rowerzyści będą mogli wybierać między jednią a chodnikiem. Pomysł ten ma jednak przeciwników, więc wymaga przedyskutowania. Nic na siłę.

Z kolei po drugiej stronie ciągu Pilotów – Olszyny – Brodowicza spokojnie zmieści się zarówno szeroki chodnik, jak i DDR. Będę zabiegał o powstanie takiego rozwiązania. Do czasu budowy przystanku kolejowego Kraków-Rakowice pod wiaduktem DDR musiałby mieć przerwę, tego na razie nie przeskoczymy. Ale nie rezygnowałbym z budowy wydzielonej drogi rowerowej w tym rejonie, nawet jeśli wiązałoby się to z koniecznością przebudowy niedawno wyremontowanych chodników.

DDR prowadziłby od Ronda Młyńskiego aż do skrzyżowania z ul. Kielecką, w którą wprowadzany byłby ruch rowerowy. Na dwóch odcinkach konieczny byłby CPR: pod wiaduktem i na moście na Białusze.

Alternatywna trasa rowerowa i kładka nad Białuchą

Jazda rowerem czy na rolkach wzdłuż ruchliwej ulicy nie należy do przyjemności. Dlatego należy wyznaczyć także alternatywną trasę rowerową (dostępną też dla rolkarzy) w ciągu ulic: Chałupnika – Lotnicza – Grunwaldzka. Wymaga to budowy dwóch obiektów: przepustu pod torami (to jak wspomniałem można zrobić przy okazji budowy przystanku SKA Kraków-Rakowice) oraz kładki pieszo-rowerowej przez Białuchę w ciągu ulic Lotnicza – Grunwaldzka. O budowę kładki będę zabiegał tak czy inaczej, jej powstanie wymusi przyspieszenie prac nad budową przepustu pod torami. Nie są to duże koszty, chciałbym aby środki na budowę kładki zostały wpisane do budżetu na 2019 rok, a jeśli się to nie uda – przynajmniej na opracowanie dokumentacji projektowej i budowa w 2020 roku.

Tramwaj wzdłuż Meissnera oraz przedłużenie linii tramwajowej do stacji SKA Kraków-Olsza

Ważnym elementem całego systemu transportowego na tym obszarze jest budowa nowych linii tramwajowych. Staraniami radnego Dominika Jaśkowca powstanie linia tramwajowa Meissnera – Młyńska – Dobrego Pasterza – Mistrzejowice. Należy przypilnować, by projekt został zmodyfikowany tak, aby nie spowodował uciążliwości dla mieszkańców (m. in. aby nie doszło do ograniczenia zieleni), co jest do zrobienia. Ważną kwestią jest też oczywiście łącznik tramwajowy wzdłuż ulicy Lema.

Alternatywna linia tramwajowa z ul. Rakowickiej na Mistrzejowice tak czy inaczej nie powstanie w najbliższej kadencji, m. in. ze względu na problemy z własnością działek w rejonie ul. Radomskiej. Natomiast można pomyśleć o przedłużeniu trasy tramwaju do przystanku SKA Kraków-Olsza. Jest to do zrobienia w okolicach 2021-22 roku i taki pomysł będę wspierał. Oczywiście w żadnym przypadku tej inwestycji nie należy przeciwstawiać tramwajowi wzdłuż Meissnera-Młyńskiej, który powinien powstać tak czy tak.

Buspas i DDR na Pilotów

Dzięki stworzeniu opisanych wyżej alternatyw zmniejszy się ruch samochodowy w ciągu ulic Pilotów-Olszyny-Brodowicza. Mieszkańcy zyskają możliwość komfortowych podróży komunikacją zbiorową (kolej miejska, tramwaj) czy indywidualną (rower, rolki, hulajnoga, deskorolka) tam, gdzie dziś tych możliwości nie ma lub są mocno ograniczone. Można więc powrócić do pomysłu utworzenia buspasa i DDR w ciągu ulic Pilotów i Olszyny, aby zapewnić też komfortowy przejazd pasażerom autobusów, równocześnie nie ograniczając potrzeb kierowców. Osobiście uważam, że kwestia buspasa i DDR wyznaczonego na ulicy należy zostawić ekspertom, którzy to wszystko odpowiednio przeliczą i przeanalizują. Na tyle dobrze znam się na transporcie, a równocześnie na tyle jestem świadom swoich niedociągnięć, by wiedzieć, że takich decyzji nie można podejmować arbitralnie. Potrzebne są wyliczenia i opinie specjalistów (m. in. z Politechniki Krakowskiej), a wówczas na ich podstawie można podjąć odpowiednie decyzje, zgodne z najlepszym interesem mieszkańców.

Jakub Łoginow

Polub stronę Pomysły na Prądnik i Grzegórzki