/Kraków jako pierwsze miasto w Polsce może mieć szafki dla rolkarzy, deskorolkarzy i biegaczy

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce może mieć szafki dla rolkarzy, deskorolkarzy i biegaczy

Najpierw rowery publiczne Wavelo, a od przyszłego roku być może również automatyczne szafki, do których można będzie schować rolki, deskololkę, hulajnogę, kask lub odzież na zmianę i plecak w przypadku biegaczy. Taki system może się pojawić w Krakowie, jeśli wygra projekt „Na rolkach do pracy”, przewidujący wsparcie mobilności aktywnej i promocję dojazdu na rolkach lub deskorolkach w celach nie tylko rekreacyjnych.

Ogromny sukces roweru publicznego skłania do rozważań nad rozszerzeniem tego systemu także o inne formy ekologicznego i zdrowego przemieszczania się za pomocą własnych mięśni. Coraz więcej osób w celach stricte transportowych wybiera hulajnogę, rolki lub deskorolkę. Jest jednak spory problem: po przyjeździe na miejsce nie ma gdzie tego sprzętu zostawić. Coraz bardziej potrzebne jest coś, co byłoby analogią stojaków rowerowych czy stacji roweru miejskiego. Czyli – stojaki na hulajnogi oraz automatyczne szafki na rolki i deskorolki, z których mogliby też korzystać biegacze, zostawiający w szafce plecak, ciepłą odzież czy inne niepotrzebne podczas biegania rzeczy.

Postawienie systemu automatycznych szafek wspierających aktywność mobilną jest jednym z punktów przyjętej 20 grudnia 2017 roku pierwszej w Polsce Uchwały Rolkarskiej. Przypomnijmy – radni jednogłośnie opowiedzieli się wówczas za szeregiem rozwiązań, ułatwiających przemieszczanie się po mieście na rolkach, deskorolkach i hulajnogach, z naciskiem na wspieranie transportowej funkcji tych urządzeń (dojazd do pracy, szkoły, urzędów, na zakupy). Głównym punktem Uchwały są kwestie nawierzchniowe: zasada nie stosowania na nowych i remontowanych chodnikach nieprzyjaznej rolkarzom kostki fazowanej i płyt chodnikowych, zamiast nich pojawiają się już chodniki z asfaltu lub kostki niefazowanej. Uzupełniane są również luki w infrastrukturze, dzięki którym do 2022 roku ma powstać dziesięć spójnych tras szkieletowych, umożliwiających sprawne i komfortowe przemieszczanie się na rolkach, deskorolkach lub hulajnogach po całym mieście.

Ten punkt uchwały nie będzie jednak realizowany sam z siebie, przynajmniej nie teraz. Stąd właśnie pomysł, by w ramach projektu do budżetu obywatelskiego „Na rolkach do pracy” stworzyć pilotażowo pierwszy punkt z szafkami rolkarsko-deskorolkarskimi. Jeżeli projekt wygra, szafki pojawią się pod wiaduktem przy dworcu głównym od wschodniej strony. Jak już powstaną, łatwiej będzie rozszerzyć ten system na całe miasto, w tym ustawić szafki przed urzędami, uczelniami, na Błoniach, Zakrzówku i innych terenach zielonych w Krakowie, tak by służyły nie tylko UTO-wcom, ale również biegaczom.

Jakub Łoginow

Projekt nr 48 „Na rolkach do pracy”:

https://budzet.krakow.pl/projekty2018/196-na_rolkach_do_pracy_-_polaczenie_dzielnic_srodmiejskich.html