/Szept Karpat

Szept Karpat

Miżhirja to malowniczy zakątek słonecznego Zakarpacia. Bukowy las, wysokie świerki, rzeki i góry nie pozostawią nikogo obojętnym. Warto choć jeden raz obejrzeć tą nieopisaną piękność – a wracać do tego cudownego miejsca zachce się znowu i znowu.
Połonina Borżawa jest masywem górskim leżącym w pobliżu Miżhirja, skąd pochodzi nosząca identyczną nazwę rzeka Borżawa – prawy dopływ Cisy. To jest największa połonina w Karpatach ukraińskich, która rozciąga się na ponad 50 km. Najwyższy szczyt pasma górskiego połoniny Borżawa to góra Stij wysokością 1681 m. Najważniejsze szczyty to Wełykyj Werch, czyli Wielki Wierch (1598 m), Stij (1681 m), Tomnatyk (1343 m). Kiedyś było to dość rozwinięte centrum owczarstwa, teraz to popularny w różnych porach roku obiekt turystyczny. Górskie wycieczki po Borżawie są technicznie nieskomplikowane i często nie wymagają specjalnego przygotowania. Wysoko w górach strzepniesz kurz codzienności i zaczniesz oddychać pełną piersią wolnością, którą dają góry. Świeże powietrze, lasy i słodka woda źródlana leczą ciało, a nieprawdopodobnie piękne krajobrazy i szept górskich potoków leczą duszę.

Ogólnie trasa górskim pasmem Borżawa przechodzi przez bezdrzewne połoniny, które są szczelnie porośnięte krzakami czernicy i borówki. Z obu stron pasma rozchodzą się jakby wachlarzem strumyki różnej wielkości, które tworzą rzekę Borżawę w południowo-zachodniej stronie oraz krnąbrną rzekę Rikę w północno-zachodniej. Obie rzeki wiją się między górami i w nizinie skierowują swoje wody na południe do rzeki Cisa.

Zimą do Borżawy przyjeżdża więcej narciarzy oraz snowboardzistów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ ta miejscowość jest idealna do tego typu wypoczynku. Północne i zachodnie zbocza połoniny są urwiste i dość strome, ale południowe i wschodnie są pochyłe. Właśnie dlatego znajdują się tu trasy różnych typów i poziomów – dla początkujących i zawodowców. Latem i wiosną można odczuć się ptakiem i polatać na paralotni między chmurami, czyli odczuć całą wielkość aksamitnych gór i nacieszyć się nieprawdopodobnymi krajobrazami.

Atrakcją Borżawy bezwarunkowo jest jeden z najpiękniejszych i najbogatszych w wodę wodospadów Zakarpacia – Szypit, który jest położony u podnóża góry Hemba w głębokiej szczelinie rzeki Pylypiec. Woda ścieka z wysokości 14 metrów rozbijając się na kilku malowniczych kaskadach, co powoduje specyficzny szum, który z dala kojarzy się z szeptem… Jeśli się przysłuchać, to można usłyszeć jak oddycha las i o czym szepcze stromy potok, zrozumieć najcieńszą melodię wiatru, który kołysze wierzchołek drzew. Strumyk ma swój początek na wysokich Borżawskich połoninach. Wiosną dzięki stopniałej wodzie wodospad staje się szczególnie piękny, bo ma dużo wody, jest burzliwy i niby obwieszcza, że zaczęła się wiosna. Szum wody uspokaja i unosi się daleko do karpackich przestrzeni, gdzie nie ma codziennych zmartwień, szarej codzienności, gdzie są tylko góry, wiatr i szept Karpat…

Tekst oraz zdjęcia: Inna Osadcza
Tłumaczenie: Weronika Dymińska