Saturday, Feb 25th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Polski rząd ignoruje partnerów z Białorusi i Ukrainy. Port Europa zwrócił się do ministerstw z prośbą o wyjaśnienia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Fot. Materiały organizatorów

Od kilku miesięcy przy wsparciu środków unijnych realizowany jest międzynarodowy projekt „Odtworzenie Szlaku Wodnego E40 na odcinku Dniepr-Wisła. Od strategii do planowania”. W działania te bardzo zaangażowały się władze Ukrainy i Białorusi – realizacja „autostrady wodnej” łączącej ich kraje z Zachodem jest konkretnym projektem, służącym integracji ich gospodarek z UE i zmniejszającym zależność od Rosji. Projekt z niezrozumiałych przyczyn sabotuje polski rząd, czym po raz kolejny stawia pod wątpliwość deklaracje o wsparciu europejskich aspiracji naszych sąsiadów – krajów Partnerstwa Wschodniego.


O drodze wodnej E40 nasz portal pisał wielokrotnie. Materiały poświęcone temu tematowi można znaleźć w zakładce: http://porteuropa.eu/ukraina/e-40

Odtworzenie drogi wodnej E40 bardzo aktywnie wspiera Unia Europejska. To właśnie ze środków unijnych finansowany jest wspomniany na wstępie projekt, realizowany przy udziale władz regionalnych z Polski (samorząd Województwa Lubelskiego), Białorusi i Ukrainy. W jego ramach w marcu 2014 odbyła się konferencja w Brześciu, na której powołano stałą komisję – jej rolą będzie przeprowadzenie wstępnych analiz i zlecenie wykonania studium wykonalności projektu. Studium wyznaczy przynajmniej trzy alternatywne trasy drogi wodnej, jednak już teraz strony zgodziły się co do tego, że projekt nie będzie ingerował w rzekę Bug, lecz zostanie poprowadzony kanał lateralny (kanał przebiegający równolegle do rzeki), tak aby nie wchodzić w konflikt z wymogami ochrony przyrody.

Przypomnijmy: działania komisji już teraz finansowane są ze środków unijnych, a Unia Europejska gotowa jest także sfinansować do 85% wartości samej inwestycji, ponieważ drogi wodne (a E40 w szczególności) należą do unijnych priorytetów. Transport wodny jest bowiem najbardziej przyjazną środowisku formą przewozu towarów, statki rzeczne emitują kilkanaście razy mniej spalin i dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę ładunku, niż ciężarówki. Analogicznie jest z zużyciem paliw kopalnych. Uruchomienie autostrady wodnej wschód – zachód pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia rosyjskiej ropy przez Polskę, Białoruś i Ukrainę, co będzie ogromnym ciosem w imperialną politykę putinowskiej Rosji – o ile sprawy nie zablokuje polski wiceminister Stanisław Gawłowski.

Ważnym elementem projektu jest międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 22 maja w Sejmie, w ramach posiedzenia zespołu ds. Partnerstwa Wschodniego. Organizatorem i pomysłodawca konferencji jest firma Herman und Doland z siedzibą w Gdyni oraz Pan Poseł Dr Piotr Bauć. W późniejszym czasie dołączył Poseł Jerzy Borowczak. Formalnie rzecz ujmując jest dwóch organizatorów, Herman und Doland oraz Parlamentarny Zespół Polska-Kraje Partnerstwa Wschodniego. Konferencja jest zorganizowana i finansowana w całości przez firmę Herman und Doland. Organizatorzy opierają się wyłącznie na kontaktach firmy oraz Posła Piotra Baucia. Udało się zainteresować wiele firm i instytucji z Polski, Rosji, Białorusi oraz Ukrainy.

Swój udział potwierdziły:
- Ambasada Rosji
- Ambasada Białorusi
- Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku
- Ambasada Mołdawii
- Ambasada Kazachstanu

wśród gości obecni będą:
- Wice Minister Transportu Republiki Białoruś Aleksandr Szyszko
- Zastępca Dyrektora Generalnego Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy Siergiej Omelchuk
- Dyrektor przedsiębiorstwa Dniepro-Bużański Szlak Wodny Nikolai Kotecki
i wielu innych.
Z Polskich firm między innymi:
- Prezes OT Logistics S.A. Piotr Pawłowski
- Wice Prezes OT Logistics S.A. Lech Jeziorny
- Wice Prezes Portu Gdańsk S.A. Krystyna Szambelańczyk
- Prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego Marek Chibowski
i wielu innych.
Z referatami wystąpią m.in.:
- Prof Leszek Moczulski
- Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
- Doradca Prezydenta RP Krzysztof Król
- Wice Minister Transportu Republiki Białoruś Aleksandr Szyszko

Największy problem wystąpił z pozyskaniem do udziału przedstawicieli naszego Rządu. Do dnia dzisiejszego, nie wiadomo czy i kto wystąpi na konferencji ze strony władz RP. Dzieje się tak pomimo osobistych działań Posłów Piotra Baucia i Jerzego Borowczaka.

Natomiast nasze ministerstwa uporczywie ignorują temat. Doszło do sytuacji, w której nie odpowiedziano na pisma skierowane z Ministerstwa Transportu Republiki Białoruś. Na prośbę strony Białoruskiej Poseł Piotr Bauć usiłował ponaglić nasze ministerstwa do udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. Okazało się, że nawet nie wiadomo gdzie i u kogo się znajdują. Czyli najprawdopodobniej gdzieś zaginęły. Pisma są z kwietnia.

Sytuacja jest tym bardziej skandaliczna, iż polski rząd bojkotuje w ten sposób realne działania służące zmniejszeniu energochłonności ukraińskiej i białoruskiej (a także polskiej) gospodarki i ich zależności od rosyjskiej ropy. Jak to się ma do oficjalnie deklarowanej przez premiera Tuska i ministra Sikorskiego polityki wspierania europejskich aspiracji Ukrainy, zwłaszcza w kontekście konfliktu krymskiego – na to pytanie chcielibyśmy uzyskać jak najszybszą odpowiedź.

Poniżej – kopia listu do ministra Gawłowskiego. Analogiczny list został skierowany (również bez odpowiedzi) do wiceminister infrastruktury Doroty Pyć.

 

Komentarze  

 
0 #1 Marek 2014-05-20 17:03
Wcale sie nie dziwie. Najpierw powinnismy zadbac o WŁASNE sprawy czyli przywrocenie zeglownosci na Odrze ktorej infrastruktura sie sypie a rzegluga na niej jest w zapasci.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto