Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Droga wodna Bałtyk – Morze Czarne. Konferencja zorganizowana w Sejmie przez Herman und Doland

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Z inicjatywy firmy consultingowej Herman und Doland 22 maja 2014 roku w polskim Sejmie odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli Polski, Ukrainy i Białorusi.


Tematem wydarzenia była reaktywacja „autostrady wodnej” E40, z pomocą której można będzie transportować ładunki między Polską, Białorusią i Ukrainą. Pozwoli to rozładować korki na drogach, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz ograniczyć zużycie rosyjskiej ropy przez trzy wspomniane kraje, co w kontekście ostatnich wydarzeń jest dość istotne. Przypomnijmy: żegluga morska i śródlądowa jest najbardziej przyjazną środowisku formą   transportu, a przewiezienie tony ładunku rzeką wymaga zużycia kilkukrotnie mniej paliwa, niż w przypadku przewozów drogowych.

Międzynarodowa droga wodna E40 jest przewidziana w konwencji AGN o drogach wodnych europejskiego znaczenia. Droga ta będzie prowadzić przez Wisłę, Bug, Prypeć (Białoruś, Ukraina) do Dniepru i Morza Czarnego. Po reaktywacji wodnej magistrali E40 planuje się, że trasą tą będą kursować nie tylko barki z ładunkami, ale także turystyczne statki i jachty motorowe. Na dzień dzisiejszy rzeki Prypeć i Dniepr (na terenie Białorusi i Ukrainy) są żeglowne, wymagają jednak modernizacji, natomiast odcinek szlaku między Gdańskiem a Terespolem należy właściwie zbudować od początku. Przy tym podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że zamiast inwestycji na Bugu, zostanie zbudowany kanał lateralny wzdłuż tej rzeki, co pozwoli zachować jej wartości przyrodnicze i uniknąć konfliktów z ekologami.

Konferencja rozpoczęła się z krótkiego wystąpienia organizatorów, a konkretnie dyrektora kompanii „Herman und Doland” pana Olgierda Gracy, posła Sejmu Piotra Baucia, a także przedstawiciela Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza. Następnie były wystąpienia przedstawicieli ambasady Republiki Białoruś i Mołdawii. Konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Myron Jankiw zwrócił się do obecnych na konferencji z takimi słowami: „Strona ukraińska jest zainteresowana tym projektem i pracuje w tym temacie. Mam nadzieję, że jego realizacja w ramach programu Partnerstwa Wschodniego odbędzie się bez zakłóceń”.

W pierwszej części konferencji wystąpili również: profesor Leszek Moczulski, prezes zarządu OT Logistics S.A. Piotr Pawłowski, generalny dyrektor przedsiębiorstwa "Dniepro Bużanski Szlak Wodny" Mikałaj Kacicki, przedstawiciel kompanii „Polskie Drogi Wodne” Piotr Nojszewski oraz wiceminister transportu Republiki Białoruś odpowiedzialny za transport wodny i śródlądowy – Alaksandar Zacharenka.

W przerwie odbyła się krótka konferencja prasowa, pod czas której udzielono komentarzy uczestnikom wydarzenia. Oprócz tego, była podniesiona kwestia konieczności budowy nowych pieszych przejść granicznych, które odgrywają znaczną rolę we współpracy międzynarodowej między krajami, o których była mowa na konferencji.

W drugiej części konferencji jej uczestnikom przedstawiono projekt rezolucji o nazwie „Deklaracja Warszawska”. Każdy zarejestrowany uczestnik miał możliwość wsparcia rezolucji i tym samym zwrócenia się do Prezydenta RP, rządu, Sejmu i Senatu odnośnie pozytywnego rozwiązania tej kwestii.

Na końcu omówiono kwestię dalszego finansowania i realizacji projektu „Międzynarodowa droga wodna E40”. Na dzień dzisiejszy środki dla tego projektu przekazuje Unia Europejska. W ramach unijnego finansowania działa polsko-białorusko-ukraińska komisja, która przygotowuje przetarg na studium wykonalności. Prognozuje się, że 90% środków będzie pochodzić z UE, a 10% finansowane będzie z budżetu Polski, Ukrainy i Białorusi. Prace będą trwać kilka-kilkanaście lat. Dla Ukrainy ten projekt jest jednym z pierwszych konkretnych działań służących zbliżeniu z UE, które rozpoczęły się po zwycięstwie Euromajdanu.


Komentarz naczelnika Wołyńskiego Obwodowego Zarządu Zasobów Wodnych – Rostysława Krawczuka


Czym ten projekt jest korzystny dla Ukrainy?


Po pierwsze, będzie możliwość przeprowadzić znaczące prace w sferze zasobów wodnych, których za własne środki nie będziemy w stanie zrealizować.

Po drugie, dany projekt pozwoli połączyć dwa morza: Bałtyckie i Czarne, co wzmocni kontakty gospodarcze między krajami-uczestnikami projektu oraz Europą Zachodnią. W perspektywie można oczekiwać rozwoju współpracy między zachodnią Europą a Regionem Czarnomorskim.

Dla Wołynia ten projekt da możliwość przeprowadzenia prac modernizacyjnych na istniejącej infrastrukturze, a konkretnie doprowadzić do należnego stanu kanały oraz Turski Zbiornik Wodny, po to aby woda z dorzecza Prypeci napełniała system kanału Dniepr-Bug. Sprawa w tym, że kanał znajduje się na granicy między dorzeczami Bugu i Prypeci, a więc Bałtyku i Morza Czarnego. Wodę na ten graniczny odcinek dostarcza rzeka Prypeć, a jej część jest dostarczana do dorzecza Bugu. W perspektywie realizacji projektu my planujemy przeprowadzić prace modernizacyjne na kanałach Orichiwskim i Turskim. I wówczas woda z dorzecza Prypeci będzie trafiać do Dniepru, a woda z kanału Orichiwskiego – do Bugu. Nie będzie więc deficytu wody, co odegra ważną rolę dla naszej hydroenergetyki – nasze elektrownie wodne będą produkować więcej energii.

Moim zdaniem jako uczestnika tego wydarzenia, próba odbudowy magistrali wodnej E40 stanie się istotnym krokiem do eurointegracji Ukrainy. Będzie to idealna możliwość nabrania doświadczenia od krajów, które należą do UE. W danym przypadku – sąsiedniej Polski, która już od 10 lat jest w Unii i można zobaczyć, jakie poważne reformy tam się odbyły.

Iwan Slusarczuk

Czytaj więcej:

Herman und Doland: www.hermanunddoland.pl

Autostrada wodna: www.facebook.com/mdwe40

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.014 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.082 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.240 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3832776

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'iidaqjhd2bvk6cvdcra9c1o046'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498355713' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'iidaqjhd2bvk6cvdcra9c1o046'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'iidaqjhd2bvk6cvdcra9c1o046','1498361113','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1798)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5371
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 03:25:13' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 03:25:13' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5371'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1301
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 03:25:13' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 03:25:13' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5371
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5371

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1798 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1798
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 137
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 03:25:13')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 03:25:13')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 03:25:13' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 03:25:13' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak