Thursday, Mar 23rd

Last update:07:35:19 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Majdan - rok później cz.2

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

 

Teksty uczestników kijowskich i krakowskich Majdanów w 2013-14 roku Olgi Wnukowskiej i Iwana Sliusarczuka

 

Jako Polka, a wtedy jeszcze studentka ukrainistyki UJ, wraz z moimi polskimi i ukraińskimi przyjaciółmi dokładnie rok temu wyszliśmy protestować, by choć w symboliczny sposób okazać wsparcie naszym ukraińskim przyjaciołom, zarówno w Krakowie, Ukrainie, jak i na całym świecie. Organizowane przez nas akcje miały charakter demonstracyjny, informacyjny, zagrzewały do wytrwałości, a przede wszystkim zebrały rzeszę uczestników i zwolenników, zdołały uzyskać poparcie lokalnych władz i aktywistów.

Z bardziej osobistego punktu widzenia wspomnę, jak pewnego dnia uszyliśmy kilkumetrową żółto-niebieską flagę, a zgromadzeni na Rynku demonstranci razem z przypadkowymi przechodniami umieszczali na niej swoje serdeczne słowa wsparcia, które niebawem, wraz z zebranymi potrzebnymi rzeczami dla EuroMajdanu zawieźliśmy do Kijowa. To, co przywieźliśmy z Kijowa z powrotem, to przekonanie o niestrudzonej woli Ukraińców, o narodzinach prawdziwej wspólnoty obywatelskiej, o marzeniu o demokracji, ale także o dramatycznej sytuacji tak bliskiego dla nas państwa, o wielu zagrożeniach, które wciąż czyhają na ten niezwykle doświadczony przez los naród. Nasza pomoc w każdej formie jest Ukrainie nadal potrzebna. Szczęśliwie istnieje wielu ludzi dobrej woli, którzy wciąż nieustannie świadczą bezinteresowną pomoc dla Ukrainy. W moim przypadku muszę przyznać, że Ukraina dała mi więcej niż ja jej. Mam nadzieję, że uda mi się jej jeszcze odwdzięczyć.

Olga Wnukowska


Rocznica Majdanu

Trudno uwierzyć, ale minął rok od początku ukraińskiej Rewolucji Godności. Dni tych wydarzeń wpisały się krwią we współczesną historię Ukrainy. Nagłówki opisujące szokujące wydarzenia na Ukrainie do dziś nie zniknęły ze szpalt ukraińskich i zagranicznych mediów.

Jeśli chodzi o mnie, przez ostatni rok uczyłem się w Krakowie. W czasie rewolucji przebywałem na Ukrainie i Polsce. Wspierałem Majdan przez obecność na akcjach protestu przeciwko dawnej władzy. Stolica Małopolski jest miastem, gdzie ludzie dość aktywnie wspierają ukraiński naród – i to nie tylko słowem, ale i czynem – zbieraniem pieniędzy i rzeczy. Jeszcze niedawno nasi przyjaciele z Polski organizowali samochodowy konwój do strefy antyterrorystycznej operacji.

Warto zwrócić uwagę, że w osiągnięciu tego rezultatu, pomogli nam nasi koledzy z Polski. Dlatego chciałbym podziękować „Klubowi Ukraińskiemu w Krakowie” oraz Stowarzyszeniu Pokolenie, a także tym, którzy byli i są z nami.

Iwan Sliusarczyk

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto