Friday, Feb 24th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu oraz Rocznica EuroMajdanu w Krakowie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Każdego roku pod koniec listopada ludzie w Ukrainie i na całym świecie zapalają świeczki, w skupieniu i żałobie wspominając miliony niewinnych ofiar, zmarłych podczas Wielkiego Głodu w 1932-33 r.

 

 

Ta straszna zbrodnia reżimu komunistycznego, która jest już przez wiele krajów uznana za ludobójstwo, stała się skutkiem sztucznie wytworzonego głodu na pewnych terenach ZSRR. Była to odpowiedź Stalina na aktywny sprzeciw mieszkańców wsi ukraińskich w latach 30-tych przeciwko kolektywizacji.

W Krakowie uroczystości związane z Dniem pamięci tradycyjnie odbywają się pod Pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu przy ul.Wiślnej. Również w tym roku po nabożeństwie w znajdującej się obok ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej, kilkadziesiąt Ukraińców i Polaków przyszli tutaj aby zapalić znicze i złożyć kwiaty.


Zbieg w czasie dwóch listopadowych dat – uszanowania pamięci zmarłych podczas Wielkiego Głodu oraz rocznica początku EuroMajdanu i Rewolucji Godności - wydaje się bardzo symboliczny. Mimo że tak różne i odległe w czasie, te dwa okresy ukraińskiej historii pokazują niebezpieczeństwa totalitarnej władzy: sowieckiego reżimu i jego następcy ideologicznego, jakim jest propagowany przez Moskwę “russkij mir”. Dlatego modląc się o miliony zmarłych w latach 32-33, wspominano też o Niebiańskiej Sotni oraz tysiącach wojskowych i cywilnych, którzy zostali zabici i w dalszym ciągu giną w wywołanej przez Rosję wojnie na Donbasie.

O tragedii w latach 30-tych i o dramatycznych wydarzeniach ostatniego roku mówili pod czas niedzielnej uroczystości Jarosław Michalik ze Związku Ukraińców w Polsce, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko oraz przedstawiciele Klubu Ukraińskiego w Krakowie.


Wszystkim obecnym rozdawany był pierwszy numer Hazety - jednodniówki Klubu Ukraińskiego z krótkimi informacjami o Wielkim Głodzie i Rocznicy Majdanu, o najbliższych wydarzeniach oraz trwającej zbiórce dla ukraińskich wojskowych i dla cywilnych mieszkańców Donbasu.


Ukraińcy podziękowali również Polakom za niezawodne wsparcie i pomoc, okazywane w czasach EuroMajdanu i aż do dzisiaj, rozdając im symboliczne listy z żółto-niebieską wstążką.


Zdjęcia i tekst
Yuliya Tarnavska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto