Thursday, Jun 29th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Z Mińska do Krakowa rowerem przez Medykę

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Na przełomie kwietnia i maja postanowiliśmy wybrać się z rowerami z Mińska do Krakowa. Początkowo myśleliśmy o tym, by przejechać „tradycyjną” trasą przez Brześć i przejście w Terespolu, jednak... granicy tej póki co nie wolno przekraczać rowerem. Postanowiliśmy pojechać przez Ukrainę i piesze przejście w Medyce – i wybór okazał się słuszny. Oto nasza relacja z podróży.


Pierwszym etapem był przejazd pociągiem ze stolicy Białorusi do Lwowa. Z przewozem rowerów jest o tyle problem, że nie ma tam, w odróżnieniu od polskich pociągów, osobnego miejsca dla przewozu jednośladów. Rower można przewieźć tylko jako bagaż i to pod warunkiem, że go złożymy: trzeba zdjąć koła i włożyć do jakiegoś worka. Wtedy taki „bagaż” możemy wrzucić na górną półkę – do dolnego luku bagażowego się nie zmieści. Nasza konduktorka, gdy zobaczyła nasze rowery, miała trochę obiekcji, mówiła że za mało go rozkręciliśmy – ale w końcu nam odpuściła.

 Z Mińska wyjechaliśmy o godzinie 17:23, bilet kosztował równowartość 125 złotych. Na granicy białorusko-ukraińskiej byliśmy około godziny 1 w nocy, kontrola graniczna przeszła dość sprawnie i szybko, a do Lwowa przyjechaliśmy o 9 rano.

Czasu na zwiedzanie miasta nie było, zdążyliśmy tylko zrobić szybkie zakupy – i pojechaliśmy na rowerach w stronę polskiej granicy. Dobrze, że Lwów jest nam znajomy, bo w rejonie dworca kolejowego ani w ogóle w mieście nie ma drogowskazów na Przemyśl czy Szehynie, te pojawiają się dopiero po wyjeździe z miasta na trasę. No i słynna lwowska „brukiwka” – bardzo niewygodna dla rowerzystów, dlatego wyjazd z miasta zajął nam godzinę.

Dalej było już łatwo i przyjemnie. Od wyjazdu ze Lwowa aż do samej granicy jechaliśmy dobrą drogą, tak że podczas jazdy jechaliśmy swobodnie z prędkością ponad 25 km/h. Droga bardzo ciekawa, mijane krajobrazy – przyjemne, tak że wyszła dość ciekawa wycieczka. Oto kilka fotografii.


Jedyna uwaga – po drodze może być problem z serwisem, trudno znaleźć jakiś sklep, bar czy toaletę. Za to trasa przez większość czasu prowadzi wzdłuż linii kolejowej, dlatego w razie jakiejś awarii można dojść do najbliższej stacji i wsiąść z rowerem do „elektryczki” (pociągu podmiejskiego), która jeździ na tym odcinku dość często.

Po drodze nie zajeżdżaliśmy do miasteczek Horodka i Sudowej Wyszni, tylko objechaliśmy je po obwodnicy. Przejechaliśmy natomiast przez Mostyska (zwłaszcza że inaczej się nie da) i miasteczko to zrobiło na nas dość dobre wrażenie. Bardzo fajny widok rozpościera się zwłaszcza przy wjeździe do miasta – oto zdjęcie:


W końcu dojechaliśmy do granicy. Była godzina 13:45 polskiego czasu. Przed nami – ogromna kolejka samochodów, na jakiś kilometr długości. Kolejka zaczynała się już w połowie wioski i posuwała się w żółwim tempie. Nas ten problem na szczęście nie dotyczył, kolejkę objechaliśmy i skierowaliśmy się do pieszego przejścia.

Ukraińska kontrola graniczna przeszła sprawnie i szybko. Przed nami nikogo nie było, podeszliśmy z rowerami do okienka, pokazaliśmy paszporty. Miła i wyjątkowo ładna (skąd oni takie biorą?) ukraińska funkcjonariuszka spytała skąd i dokąd jedziemy i życzyła nam szerokiej drogi. Cała odprawa paszportowo-celna po stronie ukraińskiej trwała może minutę.

Podjeżdżamy pod znajdujący się kilkaset metrów dalej polski budynek odpraw. Przed nami – duża kolejka na odprawę w terminalu non-Schengen, na oko ponad sto osób. Najpierw stanęliśmy na końcu tej kolejki, ale sami czekający ludzie powiedzieli nam, byśmy przeszli poza kolejką przez bramkę dla niepełnosprawnych i osób z dużymi bagażami. Podeszliśmy do polskiego funkcjonariusza i poprosiliśmy, by nas puścił, bo przed nami daleka droga i chcielibyśmy zdążyć na pociąg z Przemyśla do Krakowa. Po trwającej kilka minut rozmowie strażnik graniczny pozwolił nam przejść przez bramkę dla niepełnosprawnych. Jak zrozumieliśmy, nie byliśmy wyjątkiem i na tym przejściu przyjęte jest, że rowerzyści (których nie ma tu zbyt wielu – oprócz nas nikogo na rowerach nie było) są przepuszczani bez kolejki.

Kilka standardowych pytań (skąd i dokąd jedziemy, co wieziemy) – i jesteśmy w Polsce. Odprawa od momentu ustawienia się na końcu kolejki do opuszczenia polskiego terminalu zajęła nam jakieś 30-40 minut. Jesteśmy w Medyce.

Jedziemy do Przemyśla. Droga dość dobra, jedziemy cały czas prosto główną trasą wzdłuż torów. Mimo, że jesteśmy tu pierwszy raz, nie mamy problemu z orientacją. W Przemyślu zaczynają się ścieżki rowerowe i tak bez problemu w ciągu 40 minut jazdy od granicy dojeżdżamy do dworca.


 

Jest godzina 15:25. Kupujemy bilety na bezpośredni pociąg TLK do Krakowa na 17:26, za bilet płacimy po 45 zł plus 9,10 zł za rower. Mamy półtorej godziny, postanowiliśmy więc zobaczyć trochę miasto, które nam się od samego początku spodobało. Zwiedzić zdążyliśmy nie za wiele: krótki spacer po okolicach Rynku, szybkie zakupy w sklepie, obiad w pizzerii – i trzeba iść na pociąg. Miasto nam się spodobało – musimy przyjechać tu jeszcze raz i zaplanować więcej czasu na zwiedzanie. Bardzo ładna zabytkowa architektura, trochę przypominająca nasz ulubiony Lwów, a miejscami – północne Włochy. Przyjemnie zaskoczyły nas też ceny – pizza kosztowała nas dużo taniej, niż w Krakowie, nie mówiąc już o Białorusi, gdzie za podobny obiad zapłacilibyśmy co najmniej dwa razy więcej.

I w końcu – przejazd do Krakowa. Sam standard pociągu – bez zastrzeżeń, natomiast niemile zaskoczyło nas opóźnienie pociągu. Do Krakowa przyjechaliśmy z 70-minutowym opóźnieniem, o 23:40. Zmęczeni, ale zadowoleni. Sam pobyt w Krakowie – to już temat na osobną relację, ale sama idea przejazdu z rowerami z Mińska do Krakowa przez Lwów i Przemyśl – godna polecenia.

Jury Čajkoŭ, Mińsk
Komentarze  

 
+2 #1 Mas 2015-05-10 21:09
Gródek Jagielloński, Sądowa Wisznia, Mościska
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.018 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.064 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.237 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3855664

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'fr3tc9cpjim87l3n9knjntsu93'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498715907' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'fr3tc9cpjim87l3n9knjntsu93'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'fr3tc9cpjim87l3n9knjntsu93','1498721307','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1811)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5478
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-29 07:28:27' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-29 07:28:27' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5478'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1312
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-29 07:28:27' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-29 07:28:27' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5478
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5478

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.162.132.79'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5478
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1811 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1811
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 137
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-29' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-29' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2017-06-29' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-29' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-29 07:28:27')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-29 07:28:27')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2702
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-29 07:28:27' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-29 07:28:27' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-29' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak