Thursday, Mar 30th

Last update:05:12:17 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ranking posłów zaangażowanych w sprawy sąsiedztwa polsko-ukraińskiego

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny Obecnie do najważniejszych problemów polsko-ukraińskiego sąsiedztwa należą, naszym zdaniem: patologiczna sytuacja na naszej granicy oraz wciąż nierozwiązane skandale wizowe. Zacznijmy od tego, że przejść granicznych jest zdecydowanie za mało, brakuje zwłaszcza pieszych przejść granicznych. Na istniejących przejściach drogowych kwitnie przemyt i korupcja, na większości z nich wciąż funkcjonuje anachroniczny i korumpogenny schemat organizacyjny – osobna odprawa polska i osobna ukraińska zamiast wspólnych odpraw polsko-ukraińskich odbywających się w jednym budynku. To ostatnie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w Krościenku, Dołhobyczowie, Zosinie i Budomierzu, ale nie w starszych przejściach. Z kolei skandale wizowe są spowodowane tym, że polskie konsulaty i centra wizowe wydają za mało wiz pięcioletnich, które doprowadziłyby w ciągu 2-3 lat do rozładowania kolejek po polską wizę.  Kolejną dokuczliwą sprawą są absurdalnie wysokie koszty rozmów telefonicznych z Polski na Ukrainę, np. w Orange minuta rozmowy kosztuje aż 1,61 zł. Istnieją administracyjne sposoby obniżenia kosztów połączeń do rozsądnego poziomu rzędu 15-30 groszy, a jednym z nich jest przygotowywane w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji polsko-ukraińskie memorandum w tej sprawie. Inne sposoby – to zawarcie polsko-ukraińskiej umowy międzynarodowej ustanawiającej maksymalne dopuszczalne stawki połączeń między Polską a Ukrainą oraz włączenie Ukrainy, jako kraju stowarzyszonego z UE, do unijnych regulacji dotyczących rozmów międzynarodowych i roamingu.

We wszystkich tych sprawach poprosiliśmy o interwencję polskich (i ukraińskich) parlamentarzystów. Odzew był dość spory, łącznie w okresie od 2012 do 2015 roku prawie połowa posłów złożyła w przedstawionych wyżej sprawach przynajmniej jedną interpelację. Jedni angażowali się mniej, inni bardziej, jedni robili to skutecznie, inni – bez większego zaangażowania. Aby docenić tych najbardziej zaangażowanych i najbardziej skutecznych, stworzyliśmy poniższy ranking.


1.    Marek Poznański


Pierwsze miejsce w naszym rankingu przyznaliśmy hrubieszowskiemu posłowi Markowi Poznańskiemu. To w dużej mierze dzięki jego staraniom mogliśmy niedawno świętować sukces inicjatywy „Piesze przejścia graniczne” – otwarcie pierwszego na Lubelszczyźnie i drugiego (po Medyce) pieszego przejścia granicznego Dołhobyczów – Uhrynów. Na ten moment czekaliśmy kilkanaście lat – i udało się. Należy też dodać, że inicjatywę „Piesze przejścia graniczne” wspierało w różny sposób (m. in. interpelacjami poselskimi) wielu posłów i europosłów, ale jeśli chodzi konkretnie o Dołhobyczów, działania Marka Poznańskiego były tu kluczowe. Marek Poznański od początku wspierał także inne ważne inicjatywy, m. in. interpelował na początku kadencji w sprawie obniżenia absurdalnie wysokich cen rozmów telefonicznych między Polską a Ukrainą i Białorusią, co jest możliwe drogą administracyjną – m. in. poprzez zawarcie stosownej polsko-ukraińskiej umowy międzynarodowej. Dziś sprawa ta powraca i jest znów aktualna, dlatego liczymy na dalsze wsparcie posła Marka Poznańskiego w tej kwestii – jeszcze w tej kadencji. Marka Poznańskiego premiujemy także za ogólne podejście do sprawowania funkcji posła – bezpośredniość w kontaktach z wyborcami, bliskość do spraw nurtujących zwykłych ludzi, autentyczne zaangażowanie w pracę na rzecz rodzinnego Hrubieszowa, Lubelszczyzny i kraju.


2.    Małgorzata GosiewskaDrugie miejsce dla Małgorzaty Gosiewskiej przyznajemy przede wszystkim za sprawą jej zaangażowania w pomoc humanitarną dla Ukrainy, w tym liczne wyjazdy do Donbasu i  aktywne wsparcie akcji pomocowych, w tym tych prowadzonych przez Jarka Podworskiego wraz ze stowarzyszeniem „Pokolenie”. Małgorzata Gosiewska aktywnie wspierała także naszą walkę o wizy pięcioletnie dla Ukraińców i Białorusinów i również dzięki jej interpelacjom udało się osiągnąć w tej kwestii pewne sukcesy. Posłance bliskie są również sprawy pieszych przejść granicznych i generalnie problemów na polsko-ukraińskiej granicy. W odróżnieniu od urzędników MSW, MSZ i większości parlamentarzystów, Małgorzata Gosiewska zna granicę polsko-ukraińską z autopsji, przekraczając ją nie chowa się za paszportem dyplomatycznych, wręcz przeciwnie – podróżuje marszrutką Lwów-Szehyni, korzysta z pieszego przejścia razem ze zwykłymi podróżnymi, za każdym razem stara się jak najlepiej poznać od środka sytuację na granicy, która jak wiemy pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o sprawy krajowe, posłanka z dużym zaangażowaniem włącza się w rozwiązywanie problemów zwykłych wyborców, wielu osobom pomogła – podobnie jak w przypadku Marka Poznańskiego premiujemy ją za otwartość i pracę na rzecz wyborców.


3.    Marcin ŚwięcickiWarszawski poseł Marcin Święcicki od samego początku wspierał Ukrainę i Majdan, zawsze mogliśmy na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc w rozwiązywaniu problemów z wizami czy granicą. W ostatnich miesiącach z dużym zaangażowaniem pomaga we wprowadzeniu kluczowej dla Ukrainy reformy samorządowej. Marcin Święcicki jest gorącym zwolennikiem pieszych przejść granicznych, wielokrotnie interweniował w tej sprawie. To jeden z najbardziej aktywnych posłów obecnej kadencji, otwarty na kontakty z wyborcami i zgłaszane przez nich problemy.


4.    Mirosława Nykiel


Podbeskidzka posłanka Mirosława Nykiel była bardzo aktywna w kwestii wprowadzenia pieszych przejść granicznych oraz walki z problemami wizowymi w polskich konsulatach (wizy pięcioletnie dla Ukraińców i Białorusinów). Jej wystąpienie w Sejmie wiosną 2013 roku w dużym stopniu wpłynęło na zmianę nastawienia MSW do pieszych przejść granicznych – z początkowo niechętnego na przychylne. Mirosława Nykiel stale monitorowała ten temat, nie poprzestawała na pojedynczej interpelacji, a w przypadku zdawkowej lub niezadowalającej odpowiedzi ministerstwa nie odpuszczała i starała się doprowadzić sprawę do pozytywnego finału. Niedawne otwarcie pieszego przejścia granicznego w Dołhobyczowie nie byłoby możliwe bez jej wcześniejszych interwencji.

5.    Józef Lassota

Krakowski poseł i były prezydent Krakowa aktywnie zabiegał o różne sprawy dotyczące polsko-ukraińskich relacji, takie jak przejścia graniczne czy wizy pięcioletnie. Bardzo istotne było też jego wsparcie dla krakowskich akcji Euromajdanu. Józef Lassota był obecny na większości krakowskich akcji solidarności z Majdanem i akcji protestu przeciw rosyjskiej okupacji Krymu i Donbasu, nie wykorzystując tego do celów autopromocji. W sprawach krajowych Józef Lassota aktywnie zabiega o kwestie ważne dla małopolskich wyborców, trafnie rozpoznaje problemy i jest dość skuteczny i aktywny w ich rozwiązywaniu.


6.    Maria Zuba

Marię Zubę premiujemy za jej zaangażowanie w walce z patologiami wizowymi w polskich konsulatach na Ukrainie i Białorusi. Bardzo istotne i skuteczne było to, że w sytuacji otrzymania odpowiedzi z MSZ, która jawnie wprowadzała w błąd i była zwykłą wymówką, Maria Zuba skierowała powtórną interpelację w tej sprawie. Chodziło o sztuczne zawyżanie statystyk wizowych przez MSZ, które chwaliło się wydawaniem „rekordowej ilości wiz”. Jak słusznie zauważyła w swojej powtórnej interpelacji posłanka, taka praktyka nie jest powodem do chwały, a wręcz przeciwnie – należy bowiem dążyć do jak najpowszechniejszego wydawania wiz pięcioletnich czy innych z długim terminem ważności, co de facto będzie oznaczać spadek ilości wydanych przez Polskę wiz, przy równoczesnej poprawie jakości całego procesu. Nie każdy poseł tak konsekwentnie drąży dany temat, a Maria Zuba wykazała się w tym przypadku nie tylko konsekwentnością, ale i skutecznością – jej powtórna interpelacja w dużej mierze doprowadziła do zmiany wytycznych MSZ w kierunku przez nas postulowanym.


Rozczarowanie kadencji: Miron Sycz


Tę niechlubną „antynagrodę” dedykujemy warmińsko-mazurskiemu posłowi ukraińskiego pochodzenia, co do którego były ogromne, niestety niespełnione nadzieje. Wydawało się, że to właśnie etniczny Ukrainiec będzie najlepiej rozumiał i najaktywniej walczył o rozwiązanie problemów polsko-ukraińskiego sąsiedztwa, takich jak skandale wizowe czy zakorkowana granica lub wiele innych. Niestety, okazało się, że Miron Sycz poprzestał na chodzeniu w wyszywankach i wygłaszaniu pięknych okolicznościowych przemówień, z których nic nie wynika. W sprawie granicy czy wiz Miron Sycz nie interweniował, mimo że robili to (i to skutecznie) posłowie nijak nie związani z Ukrainą, nawet nie mieszkający na terenach przygranicznych. Zresztą, mizerna aktywność Mirona Sycza nie dotyczy tylko spraw polsko-ukraińskich, generalnie poseł wyjątkowo słabo angażuje się w pracę na rzecz wyborców, o czym świadczy chociażby mała ilość złożonych interpelacji. Poseł najwyraźniej wychodzi z założenia, że liczna na Warmii i Mazurach społeczność ukraińska po raz trzeci wybierze go posłem tylko dlatego, że jest z narodowości Ukraińcem i od czasu do czasu przyjdzie do Sejmu w wyszywance. Oby się nie przeliczył.

* * *

Posłów, którzy angażowali się w interesujące nas sprawy było oczywiście o wiele więcej i wielu z nich zasługuje na wyróżnienie. Na razie jednak poprzestaniemy na opisanej powyżej szóstce najbardziej zaangażowanych i co najważniejsze – skutecznych. To drugie kryterium jest bardzo istotne. Wielu innych posłów składało interpelacje w kwestiach wiz pięcioletnich, granicy czy innych spraw, za co oczywiście dziękujemy, ale interpelacje te nie okazywały się przełomowe, a posłowie ci nie drążyli aktywnie tematu. Natomiast wyróżniona przez nas szóstka oprócz zaangażowania wykazała się również dużą skutecznością. I takich właśnie ludzi chcemy promować.

We wrześniu przedstawimy coś w rodzaju aneksu do tego rankingu, w którym wyróżnimy pozostałych posłów zaangażowanych w sprawy Partnerstwa Wschodniego. Będzie to lista kilkunastu najbardziej aktywnych osób spośród tych, których nie wymieniliśmy w tym zestawieniu. Niektóre nazwiska moglibyśmy poznać już teraz, ale liczymy na to, że niektórzy posłowie pozytywnie nas na koniec kadencji zaskoczą – jeśli nie teraz, to kiedy?

Nasze kampanie społeczne:

Zadzwoń na Marsa

Piesze przejścia graniczne

Wizy pięcioletnie dla Ukraińców i Białorusinów

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2015-07-19 08:08
Co do tych posłów, nie popieram pozycji Gosiewskiej, która niestety poparła antypolskich banderowców i to wiele razy. Marek Poznański jest ok, w TVP Lublin często go słychać, mądrze gada. Święcickiego nienawidzę, taki typowy popapraniec, zaciągający Ukrainę do UE, niewiadomo po co i na co. Sycza też nie lubię, to banderowiec. A reszty posłów nie znam więc nie oceniam.
Cytować
 
 
+3 #2 jubus 2015-07-19 10:59
Dziękuje za usunięcie offtopu, nie ma sensu komentować tego co pisano. Ale co do tych posłów to dodam, że dziw bierze, że tylko tylu posłów z tzw. Polski Wschodniej, w ogóle zajmuje się kwestią granicy.
Z Lubelskiego jest jedynie Poznański, który na szczęście opuścił ten kabaret zwany Ruchem Palikota. I teraz pytanie, czy się ponownie dostanie do Sejmu? Raczej nie, a szkoda, bo o wiele bardziej lubię go słuchać niż oszołoma z RP, Kabacińskiego, nie mającego nic do powiedzenia.
Mam nadzieje, że jakimś cudem dostanie się do Sejmu Marian Kowalski, który zawsze podkreślał rolę otwartej granicy dla rozwoju województw wschodnich. Ale nie wybiorą go bo to przecie "faszysta", co nie podnieca się UE i o strefie Schengen mówi wprost - obóz koncentracyjny.
To chyba pierwszy raz, kiedy zacząłem popierać JOWy, gdyby ten system funkcjonował, zarówno Poznański jak i Kowalski mieli by szansę dostac się do Sejmu, a tak dostaną się pewnie karierowicze i miernoty.
Cytować
 
 
-1 #3 jubus 2015-08-18 08:32
Muszę pochwalić posła Poznańskiego po raz kolejny:
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000166233,wolyn-nie-o-zemste-lecz-o-pamiec-wolaja-posel-stawia-baner-na-granicy-z-ukraina.html
To chyba jedyny poseł, faktycznie, a nie w teorii, zaangażowany na rzecz normalnych stosunków Polski z Ukrainą. Nie to co, co wyprawia PO czy PiS, popieraja na ślepo państwo i ludzi, które żyje w kłamstwie historycznym.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto