Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Zdeglomerujmy instytucje polityki wschodniej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Polska polityka wschodnia jest pełna frazesów, z których wynika niewiele konkretów. To między innymi dlatego władze w Kijowie nie traktują naszego kraju jak równorzędnego partnera i wolą się dogadywać bezpośrednio z Paryżem i Berlinem.

Polską politykę zagraniczną wspiera kilkanaście państwowych czy quasipaństwowych instytucji, zlokalizowanych głównie w stolicy – zgodnie z najgorszymi tradycjami centralizmu w stylu radzieckim. Obserwując od kilkunastu lat ich działalność mam nieodparte wrażenie, że w wielu przypadkach eksperci i pracownicy tych organizacji za bardzo „odjechali” od rzeczywistości. Dowodem na to jest chroniczne „nie zauważanie” realnych problemów w polsko-ukraińskich czy polsko-białoruskich stosunkach, takich jak patologiczna granica, skandale wizowe (niedostateczna ilość wydawanych wiz pięcioletnich), drogie rozmowy telefoniczne, brak możliwości wykonania taniego przelewu z Ukrainy do Polski czy skandaliczna sytuacja w polskich urzędach ds. cudzoziemców. Zamiast tego, instytucje polityki wschodniej skupiają się raczej na abstrakcyjnych ideach, a nie sprawach bliskich ludziom.

Dlaczego tak jest? W dużej mierze to efekt patrzenia na politykę wschodnią przez pryzmat stolicy. Czyli w dużej mierze salonowych konferencji w dobrych hotelach w Warszawie lub Kijowie, do których dociera się samolotem. Są oczywiście wyjątki, ale ogólna zasada jest prosta: spojrzenie z bogatej i tłustej stolicy nie sprzyja tworzeniu trafnych analiz i dostrzeganiu realnych problemów.

Widać to wyraźnie na przykładzie relacji polsko-rosyjskich. Pracowałem jakiś czas w Zarządzie Portu Morskiego Elbląg, czyli instytucji praktycznie zorientowanej na współpracę z Rosją. Wśród osób zaangażowanych w tę współpracę z Elbląga, Olsztyna czy Gdańska, pogląd na warszawskie instytucje polityki polsko-rosyjskiej był jednoznacznie negatywny. „Nie rozumieją realiów polsko-rosyjskiego pogranicza, bujają w obłokach, operują abstrakcyjnymi pojęciami, a równocześnie traktują nas elblążan z góry – nawet nie chcą się z nami spotkać i zapoznać się z naszym doświadczeniem w relacjach z Rosją” – twierdzili. Z kolei niewielki i niedofinansowany Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie może się pochwalić o wiele trafniejszymi analizami poświęconymi Obwodowi Kaliningradzkiemu czy Białorusi, niż faworyzowany Ośrodek Studiów Wschodnich w Warszawie.

Kolejna sprawa to Telewizja Bielsat. Trudno mi zrozumieć, dlaczego nie nadaje ona z Białegostoku – miasta, które „żyje Białorusią” i gdzie mieszka autentyczna mniejszość białoruska. Przykład białoruskojęzycznego Radia Racyja czy gazet Niwa i Czasopis pokazuje, że Białystok doskonale nadaje się do prowadzenia tego typu działalności, przy znacznie niższych kosztach ich funkcjonowania.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie deklarowało, że zerwie z faworyzacją stolicy i zadba o równomierny rozwój całego kraju, również poprzez przeniesienie instytucji centralnych poza Warszawę. Czas powiedzieć „sprawdzam”.

Na pierwszy ogień powinno pójść przeniesienie redakcji Bielsatu z Warszawy do Białegostoku. Z kolei optymalną siedzibą Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia powinien być Elbląg albo Olsztyn.

Z Ośrodkiem Studiów Wschodnich sytuacja jest trudniejsza. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogłoby być utworzenie kilku oddziałów OSW w miastach, lepiej rozumiejących realia poszczególnych regionów. Analitycy zajmujący się Ukrainą mogliby pracować z Lublina, gdzie jest wielu świetnych specjalistów z tego zakresu. Z kolei Kraków doskonale nadaje się na siedzibę oddziału OŚW, robiącego analizy poświęcone Słowacji, Czechom, Węgrom i Krajom Bałkańskim.

Oczywiście tego typu zmiany zawsze są kłopotliwe i dlatego muszą następować stopniowo. Można więc zrozumieć argumenty za pozostawieniem w Warszawie już istniejących instytucji – choć ich przenosiny poza stolicę warto przynajmniej rozważyć. Natomiast niedopuszczalne jest automatyczne ulokowanie w stolicy kolejnych tego typu instytucji. Decyzja o wyborze siedziby powinna być przemyślana, a Warszawa powinna być ostatnią lokalizacją, która będzie brana pod uwagę.

Nieprzypadkowo piszę na ten temat właśnie teraz. Podczas niedawnej wizyty Petra Poroszenki w Polsce padła propozycja, by utworzyć Centrum Polsko-Ukraińskiego Dialogu i Porozumienia. Jeśli ten pomysł doczeka się realizacji, warto, aby nowa instytucja znalazła swoją siedzibę w Lublinie albo Rzeszowie. Albo w Krakowie – mieście z dobrze funkcjonującą ukrainistyką i ukrainoznawstwem na UJ, z tradycjami ścisłej współpracy ze Lwowem, dobrze zresztą skomunikowanym z tym miastem. Taka lokalizacja Centrum pozytywnie wpłynie na odpolitycznienie polsko-ukraińskiego dialogu i porozumienia, a o to nam przecież chodzi.

Jakub Łoginow

Zachęcamy do polubienia strony „Deglomeracja” na Facebooku – inicjatywy promującej rozmieszczanie instytucji centralnych poza stolicą, także w mniejszych ośrodkach (np. dawnych miastach wojewódzkich):  www.facebook.com/deglomerujmy

 

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2016-12-04 12:14
Bardzo dobra inicjatywa, popieram.
Cytować
 
 
+1 #2 jubus 2016-12-07 09:10
W sprawie polskiej polityki wschodniej, muszę powiedzieć, że idą pozytywne zmiany. Przynajmniej na odcinku białoruskim, gdzie pan przewdoniczący Senatu RP, Karczewski, wcześniej pan wicepremier Morawiecki, odwiedzili Mińsk w ostatnim czasie. Ileż czasu na to trzeba było czekać??
Może się komuś PiS nie podobać, mi sie nie podoba, ale polityka zagraniczna nie powinna być ideologizowana. Białoruś, to nasz sąsiad, bardzo bliski historycznie i musimy z nim utrzymywać doskonałe stosunki. Do tej pory tak nie było. "Demokratyzacja" Białorusi się nie powiodła i się nie powiedzie. Podobnie jest z "zachodyzacją Ukrainy". Polska powinna uczyć się polityki wschodniej, generalnie zagranicznej od swoich południowych przyjaciół - Słowacji i Węgier. Słowacja i Węgry wspierają Ukrainę, mimo, że prowadzą polityki "prorosyjską", tzn. prosłowacką i prowęgierską.
Polska prowadzi politykę "proeuropejską", tj. antypolską, antyukraińską i antybiałoruską.
Cytować
 
 
0 #3 jubus 2016-12-07 09:17
Wiadomo też, kto siedzi w MSZcie i skąd idą granty na "projekty" wszelkiego rodzaju. Za procesy "demokratyzacyjn e" płaci Zachód i ciemne typu, typu George Soros. A kto płaci za to, na Ukrainie? Zwykli ludzie, co muszą umierać na froncie lub przymierać głodem. W imię poronionych pomysłów imbecyli z Brukseli, Berlina, Paryża, Kijowa, Warszawy czy innych stolic.
Tak więc "deglomeryzacja" polityki oznacza przede wszystkim jej unarodowienie.
Cytować
 
 
0 #4 ivan 2017-01-01 22:06
chodzi o to, z"e w Polsce, jest cze,s'c' ludzi, kto'rzy nie bardzo lubja, ukrain'co'w (znam pare,) i maja, specyficzne interesy wobec ukrain'co'w i Ukrainy- jakos' nie bardzo widac' duch i charyzme, ketoliko'w w tych stoso'nkach.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.016 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.020 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.091 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.258 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3855056

Zapytań do bazy danych: 44

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 't5t3b8kuld7l06bu7kfqq98t75'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498412019' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 't5t3b8kuld7l06bu7kfqq98t75'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 't5t3b8kuld7l06bu7kfqq98t75','1498417419','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1002)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5654
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:03:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:03:39' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5654'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 642
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 19:03:39' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 19:03:39' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5654
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5654

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.81.94.117'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5654
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1002 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1002
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 137
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-25' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-25' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2017-06-25' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-25' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 19:03:39')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 19:03:39')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 40. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 41. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:03:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:03:39' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 42. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 43. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 44. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak