Sunday, Jun 25th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Krótka historia węgierskiej demokracji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

W latach 1988-89 nastąpiły przemiany, w wyniku których pojawiły się reformatorskie inicjatywy wewnątrz partii rządzącej oraz nastąpiła aktywizacja polityczna obywateli, co znalazło wyraz w powstawaniu nowych ruchów politycznych.

Od marca 1989 roku do końca października trwały różnego rodzaju rozmowy między władzą, a alternatywnymi ugrupowaniami opozycyjnymi, które dotyczyły przemian ustrojowych.

18 października ówczesne Zgromadzenie Krajowe wprowadziło nową nazwę państwa – Republika Węgierska, usunięto przepis o dyktaturze proletariatu i przewodniej roli partii, którą wcześniej była Węgierska Socjalistyczna Partia Robotnicza, powołano urząd prezydenta. Co istotne liczba zmian sięgała stu, objęły one 90 procent tekstu Konstytucji, sprawiając w rezultacie ustanowienie nowej ustawy zasadniczej.

Wszelkie zmiany zostały poparte przez społeczeństwo w referendum, które odbyło się 26 października. Obywatele opowiedzieli się za likwidacją państwa socjalistycznego oraz za przeprowadzeniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Pierwsze wolne wybory nad Balatonem po upadku "żelaznej kurtyny"

Odbyły się one 25 marca 1990 rok. W kampanii wyborczej wzięło udział 54 ugrupowania polityczne. Jednak do parlamentu dostało się tylko sześć partii. I tak w skład koalicji rządowej wchodziło: Węgierskie Forum Demokratyczne, które uzyskało w wyborach 24,7%, co dało mu 165 mandatów, Niezależna Partia Drobnych Rolników ( 11,4% - 44 mandaty), Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (21 mandatów).
Natomiast w ławach opozycji zasiadły takie partie jak: Związek Wolnych Demokratów (21,4% - 92 mandaty), Węgierska Partia Socjalistyczna (10,9% - 33 mandaty), Związek Młodych Demokratów (8,6% - 21 mandatów).

Premierem został Josef Antall, który był jednocześnie przewodniczącym Węgierskiego Forum Demokratycznego. Rządząca partia była mozaiką różnych frakcji ideowych, która przedstawiała się jako ugrupowanie konserwatywno-liberalno-narodowe i mimo, iż Antall próbował łagodzić konflikty wewnątrz Forum, to jednak nie udało mu się zapanować, nad nieustannymi napięciami w partii, co doprowadziło do klęski wyborczej w następnych wyborach. Przy okazji sam Antall utracił swoje stanowisko w grudniu 1993 roku na rzecz Petera Borossa.

Wybory parlamentarne 1994


Kolejne wybory odbyły się w maju 1994 roku, społeczeństwo odrzuciło reformy rządu, powierzając władzę postkomunistycznej Węgierskiej Partii Socjalistycznej, które uzyskało 33% poparcie dające jej 209 miejsc w 386 osobowym Zgromadzeniu Krajowym. Socjaliści wraz ze Związkiem Wolnych Demokratów (21,4% - 70 mandatów) utworzyło koalicję rządową, a premierem został lider socjalistów Gyula Horn.

Do parlamentu weszło także Węgierskie Forum Demokratyczne (11,7% - 37 mandatów), Niezależna Partia Drobnych Rolników (8,8% - 26 m), Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (22 mandaty), Węgierska Partia Obywatelska Fidesz (dawniej Związek Młodych Demokratów - 7,0% - 20 mandatów).

Zwycięstwo centroprawicy

Mimo, iż postkomuniści poprawili ogólną sytuację gospodarczą, zmniejszając bezrobocie, łagodząc sąsiedzkie stosunki z Rumunią i Słowacją, to jednak w 1998 roku głównym zwycięzcą wyborów parlamentarnych okazała się Węgierska Partia Obywatelska Fidesz, zdobywając 148 mandatów przy 29,4% poparciu społecznym. Premierem tej obywatelskiej partii ( słowo polagari w języku węgierskim oznacza właśnie obywatelska/ mieszczańska), został Victor Orban, który w połowie lat 90-tych doprowadził do zmiany wizerunku i charakteru tego ugrupowania. Dzięki swojemu młodzieżowemu stylowi i bezkompromisowemu stosunkowi do komunizmu, Orban stał się ulubieńcem wielu Węgrów.

Koalicję rządową z Fideszem tworzyła Niezależna Partia Drobnych Rolników (13,2% - 48 mandatów), a główną siłą opozycyjną byli postkomuniści z Węgierskiej Partii Socjalistycznej, którzy zdobyli 134 mandaty przy 32,9% poparcia. Dalsze partie, które miały swoich deputowanych to Związek Wolnych Demokratów (6,9% - 20 mandatów), Węgierskie Forum Demokratyczne 17 mandatów i Węgierska Partia Sprawiedliwości i Życia 14 miejsc.

Lata 1998-2002 na węgierskiej scenie politycznej

W latach 1998-2002 rząd Victora Orbana był niezwykle atakowany za wywołanie podziałów społecznych, zbytnią centralizację władzy, upartyjnianie państwa, co między innymi spowodowało liczne afery na tle korupcyjnym, gospodarczym.

Mimo, iż Fidesz wygrał kolejne wybory w których uzyskał 188 mandatów przy 41% poparciu, to jednak władzę objęli
socjaliści, którzy dzięki koalicji wraz ze Związkiem Wolnych Demokratów mogli utworzyć rząd. Mieli oni łącznie 198 miejsc w parlamencie. Reszta partii nie przekroczyła progu wyborczego. Należy zaznaczyć, iż Madziarzy dali prawdziwy przykład, czym jest obywatelski obowiązek uczestnictwa w demokracji, do urn pofatygowało się, aż 71% Węgrów. Polacy powinni brać przykład z bratanków.

Dominacja Węgierskiej Partii Socjalistycznej

Po wyborach w 2002 roku premierem został Peter Medgyessy, jednak gdy po 2 latach koalicji groziło widmo rozpadu koalicji rządowej został zastąpiony przez Ferenca Gyurcsánya, który przez kolejne 5 lat stał na czele węgierskiego rządu. Młody, charyzmatyczny lider (mimo, iż ukrywał przed społeczeństwem prawdziwy stan gospodarki, o czym w dalszej części tekstu), nie utracił poparcia społecznego i w kolejnych wyborach w 2006 r. na socjalistów zagłosowało 43,21% obywateli.

Główny rywal socjalistów Fidesz uzyskał 42,3% i mimo kolejnego wysokiego wyniku wyborczego, znowu musiał zadowolić się w ławach opozycji krytykowaniem zwycięzców. Dalsze miejsca w wyborach zdobyli: Związek Wolnych Demokratów (6,5% - 18 mandatów) i Węgierskie Forum Demokratyczne 5% - 11 mandatów.

17 września 2006 roku węgierskie radio ujawniło wypowiedź premiera z zamkniętego spotkania jego partii, które odbyło się w maju tego samego roku. Tam w ostrych słowach przyznaje się on do zakłamywania informacji o stanie węgierskiej gospodarki podczas kampanii wyborczej z kwietnia, z czasu rządów jego partii.

Gyurcsany zapowiadając konieczność przeprowadzenia drastycznych reform. Wywołało to liczne demonstrację przed gmachem parlamentu, które później przeradzały się w gwałtowne zamieszki i starcia z policją. Mimo nacisków opozycji, premier dopiero ustąpił ze stanowiska w kwietniu 2009 roku. Na jego miejsce przyszedł Gordon Bajnai.

 

W wyborach wiosną 2010 roku zdecydowane zwycięstwo odniósł prawicowy Fidesz Viktora Orbana.

Na podstawie: Systemy polityczne Państw Europy Środkowej i Wschodniej pod redakcją Wojciecha Sokoła i Marka Żmigrodzkiego, Gazeta.pl

Źródło:

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.014 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.018 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.042 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.230 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3821568

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '0jjbcorem3hksq632oh4e4bs96'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498412441' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '0jjbcorem3hksq632oh4e4bs96'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '0jjbcorem3hksq632oh4e4bs96','1498417841','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1805)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 2892
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:41' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='2892'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1307
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-25 19:10:41' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-25 19:10:41' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2892
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 2892

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1805 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1805
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1804
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 142
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-25' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-25' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-06-25' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2017-06-25' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-25 19:10:41')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-25 19:10:41')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 522
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-25 19:10:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-25 19:10:41' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-25' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak