Z Nowej Huty w Tatry, z Krakowa w Beskidy – bezpośrednie komfortowe autobusy do Morskiego Oka, Doliny Chochołowskiej, Myślenic i na słowacką granicę [PROPOZYCJE WYCIECZEK]

Wyjazd z Krakowa na szlak wysokogórski stał się o wiele bardziej dostępny, niż jeszcze kilka lat temu – zwłaszcza dla mieszkańców Nowej Huty, Czyżyn, Rakowic i Grzegórzek. Nie trzeba już jechać na krakowski dworzec, by wsiąść w autobus do Zakopanego. Ciekawą propozycję bezpośredniego dojazdu z Placu Centralnego na szlak tatrzański przygotowała firma Yellow Bus, znana też z organizacji wycieczek po Krakowie, Małopolsce i Europie. To godna uwagi oferta dla krakowian (zwłaszcza nowohucian), chcących wyjechać wcześnie rano w Tatry, połazić po górach i wrócić do Krakowa tego samego dnia. To także świetna opcja dojazdu (z przesiadką na Łysej Polanie w słowackie Tatry Wysokie i w rejon Popradu czy Koszyc – o czym szczegółowo poniżej. Na uwagę zasługują też komfortowe autobusy Małopolska PKS, kursujące co pół godziny na trasie Kraków – Myślenice. To dobry sposób na szybki wypad w góry, nawet na krótką wycieczkę po południu zaraz po pracy: góry w okolicach Myślenic dają taką możliwość, zwłaszcza wiosną i latem, gdy Słońce zachodzi późno. Poniżej – szczegóły, rozkład jazdy i propozycje wycieczek.




Do Kuźnic i nad Morskie Oko

Aktualnie Yellow Bus kursuje w weekendy i święta. Należy wcześniej sprawdzić, czy na dany dzień przewoźnik zaplanował kursy – są to połączenia nieregularne, przewoźnik informuje o tym na swoim profilu na Facebooku: Yellow Bus. Firma oferuje dwie linie – do Kuźnic oraz do parkingu Palenica Białczańska koło Łysej Polany (przejście graniczne ze Słowacją), czyli początku szlaku prowadzącego na Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów Polskich, oprócz tego pod marką Małopolska PKS odbywają się codzienne regularne kursy Kraków – Myślenice, o czym na końcu artykułu. Wyjazd jest wcześnie rano (6:45 z Placu Centralnego w kierunku Morskiego Oka), powrót po południu (około godziny 16:00). Rozkład jazdy jest ułożony z myślą o osobach udających się na górskie wycieczki, przy czym nie jakieś mega długie. Przykładowo, korzystając z autobusu jak najbardziej zdążymy wyjść nad Morskie Oko i posiedzieć tam przy schronisku, wrócić na parking i zdążyć na autobus powrotny. Zdążymy też wyjść do schroniska w Dolinie 5 Stawów, albo przespacerować się Doliną Białej Wody lub Doliną Zadnich Koperszadów (Medodołów) po słowackiej stronie granicy. Ale już np. na Rysy czy Świnicę raczej nie zdążymy. Zresztą, o tej porze roku zdecydowanie odradzam, zwłaszcza jeżeli nie jesteście wytrawnymi taternikami.

Zaletą Yellow Busa jest też bezpośredniość dojazdu na szlak. Dotychczas mieszkańcy Nowej Huty, Czyżyn czy Ugorka musieli najpierw jechać autobusem miejskim lub tramwajem na dworzec główny w Krakowie i tam wsiąść w autobus do Zakopanego. Następnie z zakopiańskiego dworca iść 6 km pieszo do Kuźnic albo podjechać ciasnym busem, czy też wsiąść w busa w stronę Morskiego Oka. Tu przesiadka, tam przesiadka, za każdym razem 10-15 minut czekania, niby nic, ale czas ucieka – a przy jednodniowej wycieczce z Krakowa w Tatry każda minuta jest na wagę złota. Poza tym koszty – osobno 22 złote za autobus Kraków – Zakopane, osobno 10 złotych za busa Zakopane – Morskie Oko (Palenica), to samo z powrotem – i już mamy 64 złote, nie licząc biletu komunikacji miejskiej w Krakowie. Tymczasem bilety Yellow Busa zaczynają się już od kilku złotych, standardowo tam i z powrotem można dojechać za około 30 złotych, autobus jest komfortowy i przestronny, a wsiąść można na Placu Centralnym, Dywizjonu 303, pod Tauron Areną czy też koło Ronda Mogilskiego lub na Borku Fałęckim. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów – są dostępne na stronie www.yellowbus.pl. Szczegółowe informacje – na facebookowym profilu firmy Yellow Bus.

Poniżej rozkład jazdy autobusu w stronę Łysej Polany / Polany Palenica:

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:56 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
09:09 Palenica Białczańska (parking)

16:45 Start z Palenicy Białczańskiej
16:59 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
19:19 Plac Centralny im. R. Regana

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:33 Termy Chochołowskie
08:44 Dolina Chochołowska
08:46 Dolina Kościeliska
08:55 Zakopane Targowica – przy kolejce na Gubałówkę
09:05 Zakopane Kuźnice (Rondo) – przy punkcie Informacji Turystycznej

17:20 Zakopane Kuźnice Rondo – naprzeciwko Informacji Turystycznej
17:30 Zakopane Targowica – wyjście z kolejki na Gubałówkę, przy Krupówkach
17:40 Dolina Kościeliska
17:42 Dolina Chochołowska
17:54 Termy Chochołowskie
19:23 Borek Fałęcki
( …)
19:52 Plac Centralny im. R. Regana

Dojazd na Słowację

W jaki sposób zatem można dojechać za pomocą Yellow Busa do Kraju Preszowskiego Słowacji? Wyjeżdżamy rano i wysiadamy na Łysej Polanie lub dwa kilometry dalej, na parkingu Palenica Białczańska. Na Łysej Polanie przechodzimy przez most graniczny na słowacką stronę. Tutaj trudno się zgubić – zaraz za granicą, jakieś 50 metrów od mostu granicznego, znajduje się spory parking, a na nim – przystanek słowackich autobusów lokalnych relacji Łysa Polana – Poprad.

Rozkłady jazdy słowackich autobusów i pociągów można sprawdzić na uniwersalnej wyszukiwarce www.cp.sk. Przy czym Odkiaľ znaczy „skąd, Kam – dokąd, spojenie to połączenie, vlak to pociąg, odchod – odjazd, prichod – przyjazd, zastávka to przystanek, MHD to komunikacja miejska (to nas nie dotyczy – to m.in. rozkłady w Bratysławie i Koszycach). Przystanek na Łysej Polanie widnieje w systemie jako Tatranská Javorina,,Lysá Poľana i taką frazę wpisujemy w wyszukiwarkę. Co wpisujemy, jeżeli chcemy jechać (bezpośrednio lub z przesiadką) do lub z popularnych miejscowości w słowackich Tatrach Wysokich, wschodniej Słowacji czy na ukraińskim Zakarpaciu? W polu Odkiaľ wpisujemy wspomnianą już: Tatranská Javorina,,Lysá Poľana. Natomiast w polu „Kam” jedną z następujących fraz:

Żdiar: Ždiar
Tatrzańska Kotlina centrum (Jaskinia Bielska): Tatranská Kotlina/Vysoké Tatry,Bel.jask.
Tatrzańska Łomnica: Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry,aut.st.
Stary Smokowiec: Starý Smokovec/Vysoké Tatry
Poprad: Poprad
Lewocza dworzec autobusowy: Levoča,,aut.st.
Zamki Spiskie: Spišské Podhradie
Preszów: Prešov
Koszyce: Košice
Użhorod: Užhorod; Ukrajina

Zachęcam do nauczenia się podstaw języka słowackiego, wówczas będzie Państwu łatwiej samodzielnie poruszać się po słowackim internecie, w tym korzystać z internetowej wyszukiwarki połączeń i samodzielnie wyszukiwać informacje w sieci.

Szlaki górskie w okolicy Łysej Polany

Na Łysej Polanie znajduje się początek ciekawego, a zarazem bardzo pustego szlaku tyrystycznego prowadzącego Doliną Białej Wody. Początkowo idziemy wzdłuż drogi do Morskiego Oka, po drugiej stronie granicznej rzeki. Mijamy też schronisko w Dolinie Roztoki – kiedyś nawet był tu mostek, obecnie jednak nie ma szlaku, łączącego obie doliny. Dopiero później szlak odbija od granicy i prowadzi ostro w górę – na położony powyżej 2000 metrów Polski Grzebień. Tym szlakiem możemy dojść aż do Starego Smokowca, przy czym wybierając się jesienią, uważajmy na pogodę i miejmy na uwadze, że słowackie szlaki są czynne tylko do końca października (a następnie otwierane dopiero 15 czerwca). Nie dotyczy to dolnych odcinków szlaków, a o tym, od którego momentu szlak jest zamknięty, możemy się dowiedzieć z ustawionej na szlaku tablicy.

Szlak turystyczny zaczyna się też we wspomnianej już Tatrzańskiej Javorinie. Początkowo na odcinku ok. 2 km jest tu dobrej jakości asfalt (dobry na rolki lub deskę), następnie dochodzimy do polany z leśniczówką i szlak się rozwidla. Zielonym szlakiem dojdziemy do Chaty Tery’ego, niebieskim – nad Zielone Pleso.

O wiele lepszym punktem wypadowym w wysokie góry są natomiast Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Szczyrbskie Pleso. Do pierwszych dwóch miejscowości dojedziemy z Łysej Polany bezpośrednim autobusem, a jeżeli chcemy dojechać do Szczyrbskiego Plesa, musimy w Starym Smokowcu lub Tatrzańskiej Łomnicy przesiąść się na kolejkę (skądinąd przejazd nią jest atrakcją samą w sobie.

Wyjazd na kilka dni

Jeżeli chcemy za pomocą Yellow Busa wybrać się na słowackie szlaki i wrócić jeszcze tego samego dnia wieczorem do Krakowa, musimy jednak dość dobrze zaplanować wycieczkę, żeby zdążyć wrócić na Łysą Polanę na autobus powrotny. Czas jest dość ograniczony, więc niestety daleko nie zajdziemy. Ale jeżeli nie mamy jakichś bardzo ambitnych planów i wystarczy nam spacer którąś z dolin, z wyjściem nie na sam szczyt, ale na przełęcz – jak najbardziej jest to wykonalne w jeden dzień. Zawsze to ciekawa odmiana dla oklepanego Morskiego Oka, a spacer Doliną Białej Wody, Doliną Javorovą czy Doliną Zadnich Koperszadów (Medodołów) jest ciekawym urozmaiceniem i dobrą opcją na październik.

Warto jednak rozważyć wyjazd na dwa lub kilka dni z noclegiem na Słowacji. Może to być nocleg w schronisku, może być też gdzieś na kwaterze lub w hotelu czy pensjonacie. Przy czym należy pamiętać, że Tatry i łażenie po górach to nie jedyny możliwy pomysł na miłe spędzenie jesiennego lub zimowego weekendu. Można wybrać się na rolki na trasy Tatrzańska Kotlina – Kieżmark lub Poprad – Strelnica i Poprad – Svit – to świetne trasy, o których piszemy szczegółowo w Przewodniku dla rolkarzy. W sobotę rano wyjeżdżamy, koło południa trafiamy na trasę, jeździmy do wieczora, nocleg na Słowacji, śniadanie, spacer i powrót po południu do Krakowa. Warto też wybrać się na wycieczkę, zwiedzając słowackie miasta i zamki: Poprad ze Spiską Sobotą, Lewoczę, Spiskie Podzamcze. I wreszcie – gorąco polecam Koszyce. Wyjeżdżamy w sobotę rano Yellow Busem, o 10:40 wsiadamy do autobusu Łysa Polana – Poprad, do którego docieramy koło 12:00. W Popradzie mamy 40 minut na spacer po mieście (wystarczy by dojść na deptak i wrócić), przesiadamy się na pociąg (o 12:40) i przed 14:00 jesteśmy w Koszycach, gdzie musimy sobie załatwić nocleg. Od godziny 14:00 do wieczora mamy mnóstwo czasu na zwiedzanie tego pięknego miasta. Wieczorem jakieś piwo na Starym Mieście, kolacja, nocleg, rano na spokojnie zdążymy się zebrać i wrócić na Łysą Polanę tak, by zdążyć na powrotnego Yellow Busa do Krakowa.

Propozycje i opisy jednodniowych wycieczek tatrzańskich z Yellow Busem

Zaletą Yellow Busa jest możliwość jednodniowych wypadów komfortowym autobusem na wycieczki w niższe partie Tatr i powrót po południu do Krakowa, bez konieczności wydawania pieniędzy na nocleg, parking i paliwo. W ten sposób co prawda nie zdobędziemy wysokich gór, ale dolinki i mniejsze szczyty też są bardzo dobrą opcją. Co ważne, nie musimy telepać się busem (są to duże, komfortowe autobusy, do których da się wziąć rower, wózek, rolki czy psa), a zarazem sporo oszczędzamy, co w obecnych czasach jest bardzo ważne. Za bilet tam i z powrotem zapłacimy w standardowej cenie zaledwie 35 złotych. To ogromna oszczędność w porównaniu z jazdą autem, gdzie oprócz horrendalnie drogiego paliwa musimy też zapłacić 20 – 50 złotych za parking, a nieraz i długo szukać wolnego miejsca.

Na portalu TatrySkate są opisane ciekawe propozycje takich jednodniowych wycieczek, wraz ze zdjęciami i informacjami praktycznymi. Oto niektóre z nich:

Autobusy Małopolska PKS do Myślenic. Świetne choć mało popularne góry 30 km od Krakowa!

Nie trzeba jednak jechać w Tatry, by pochodzić po górach. Często zapominamy o tym, że góry, i to wcale nie najniższe, zaczynają się już 30 km od Krakowa, w samych Myślenicach. Wystarczy zaledwie 15-20 minut pieszego spaceru z myślenickiego dworca autobusowego lub Rynku (skądinąd bardzo ładnego), by znaleźć się na początku szlaku górskiego na góry Chełm, Uklejna, Sularzówka lub innych Ich przewyższenie to około 400-500 metrów, czyli tyle ile niższe tatrzańskie szczyty (regle), za to znajdują się dużo bliżej Krakowa i nie są zatłoczone. Czas przejścia na szczyt zaczyna się już od 1,5 – 2 godzin, plus godzina na powrót, a więc w wersji minimum wystarczy nam nawet 3-4 godziny na szybki popołudniowy wypad. Urywając się nieco wcześniej z pracy (np. o 15:00), korzystając z autobusu Małopolska PKS około 16:00 będziemy już w Myślenicach, o 18:00 na szczycie górskim i z powrotem do miasta zdążymy spokojnie przed zmrokiem, o 19:00 – 20:00, choć można oczywiście pochodzić dłużej, a z latarką schodzić ze szlaku już w półmroku (to nie Tatry, tu nie ma niedźwiedzi ani zakazu nocnych wędrówek). Wieczorem zdążymy jeszcze na herbatę lub piwo na myślenickim rynku, a autobusy powrotne jeżdżą do późnej nocy (mniej więcej do północy). Oczywiście mówimy tu o szybkim popołudniowym wypadzie po pracy dla aktywnych i zapracowanych, a przecież można też wybrać się na spokojnie na cały dzień (w weekend), naprawdę jest tu gdzie pochodzić. Szczegóły i propozycje wycieczek poniżej:

Przydatne informacje:

Rozkład jazdy i możliwość zakupu biletów online: www.yellowbus.pl

Małopolska PKS Kraków-Myślenice: Linia autobusowa Kraków-Myślenice | Małopolska PKS (malopolskapks.pl)




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *