Bezpośredni autobus z Nowej Huty i krakowskiego Ugorka w Tatry i na granicę słowacką

Wyjazd z Krakowa na szlak wysokogórski stał się o wiele bardziej dostępny, niż dotychczas – zwłaszcza dla mieszkańców Nowej Huty, Czyżyn, Rakowic i Grzegórzek. Nie trzeba już jechać na krakowski dworzec, by wsiąść w autobus do Zakopanego. Ciekawą propozycję bezpośredniego dojazdu z Placu Centralnego na szlak tatrzański przygotowała firma Yellow Bus, znana też z organizacji wycieczek po Krakowie, Małopolsce i Europie. To godna uwagi oferta dla krakowian (zwłaszcza nowohucian), chcących wyjechać wcześnie rano w Tatry, połazić po górach i wrócić do Krakowa tego samego dnia. To także świetna opcja dojazdu (z przesiadką na Łysej Polanie w słowackie Tatry Wysokie i w rejon Popradu czy Koszyc – o czym szczegółowo poniżej.




Do Kuźnic i nad Morskie Oko

Yellow Bus kursuje w weekendy. Firma oferuje dwie linie – do Kuźnic oraz do parkingu Palenica Białczańska koło Łysej Polany (przejście graniczne ze Słowacją), czyli początku szlaku prowadzącego na Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wyjazd jest wcześnie rano (6:45 z Placu Centralnego w kierunku Morskiego Oka), powrót po południu (około godziny 16:00). Rozkład jazdy jest ułożony z myślą o osobach udających się na górskie wycieczki, przy czym nie jakieś mega długie. Przykładowo, korzystając z autobusu jak najbardziej zdążymy wyjść nad Morskie Oko i posiedzieć tam przy schronisku, wrócić na parking i zdążyć na autobus powrotny. Zdążymy też wyjść do schroniska w Dolinie 5 Stawów, albo przespacerować się Doliną Białej Wody lub Doliną Zadnich Koperszadów (Medodołów) po słowackiej stronie granicy. Ale już np. na Rysy czy Świnicę raczej nie zdążymy. Zresztą, o tej porze roku zdecydowanie odradzam, zwłaszcza jeżeli nie jesteście wytrawnymi taternikami.

Zaletą Yellow Busa jest też bezpośredniość dojazdu na szlak. Dotychczas mieszkańcy Nowej Huty, Czyżyn czy Ugorka musieli najpierw jechać autobusem miejskim lub tramwajem na dworzec główny w Krakowie i tam wsiąść w autobus do Zakopanego. Następnie z zakopiańskiego dworca iść 6 km pieszo do Kuźnic albo podjechać ciasnym busem, czy też wsiąść w busa w stronę Morskiego Oka. Tu przesiadka, tam przesiadka, za każdym razem 10-15 minut czekania, niby nic, ale czas ucieka – a przy jednodniowej wycieczce z Krakowa w Tatry każda minuta jest na wagę złota. Poza tym koszty – osobno 22 złote za autobus Kraków – Zakopane, osobno 10 złotych za busa Zakopane – Morskie Oko (Palenica), to samo z powrotem – i już mamy 64 złote, nie licząc biletu komunikacji miejskiej w Krakowie. Tymczasem bilety Yellow Busa zaczynają się już od kilku złotych, standardowo tam i z powrotem można dojechać za około 30 złotych, autobus jest komfortowy i przestronny, a wsiąść można na Placu Centralnym, Dywizjonu 303, pod Tauron Areną czy też koło Ronda Mogilskiego lub na Borku Fałęckim. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów – są dostępne na stronie www.yellowbus.pl. Szczegółowe informacje – na facebookowym profilu firmy Yellow Bus.

Poniżej rozkład jazdy autobusu w stronę Łysej Polany / Polany Palenica:

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:56 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
09:09 Palenica Białczańska (parking)

16:45 Start z Palenicy Białczańskiej
16:59 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
19:19 Plac Centralny im. R. Regana

Poniżej – rozkład jazdy linii do Zakopanego:

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:33 Termy Chochołowskie
08:44 Dolina Chochołowska
08:46 Dolina Kościeliska
08:55 Zakopane Targowica – przy kolejce na Gubałówkę
09:05 Zakopane Kuźnice (Rondo) – przy punkcie Informacji Turystycznej

17:20 Zakopane Kuźnice Rondo – naprzeciwko Informacji Turystycznej
17:30 Zakopane Targowica – wyjście z kolejki na Gubałówkę, przy Krupówkach
17:40 Dolina Kościeliska
17:42 Dolina Chochołowska
17:54 Termy Chochołowskie
19:23 Borek Fałęcki
( …)
19:52 Plac Centralny im. R. Regana

Dojazd na Słowację

W jaki sposób zatem można dojechać za pomocą Yellow Busa do Kraju Preszowskiego Słowacji? Wyjeżdżamy rano i wysiadamy na Łysej Polanie lub dwa kilometry dalej, na parkingu Palenica Białczańska. Na Łysej Polanie przechodzimy przez most graniczny na słowacką stronę. Tutaj trudno się zgubić – zaraz za granicą, jakieś 50 metrów od mostu granicznego, znajduje się spory parking, a na nim – przystanek słowackich autobusów lokalnych relacji Łysa Polana – Poprad.

Rozkłady jazdy słowackich autobusów i pociągów można sprawdzić na uniwersalnej wyszukiwarce www.cp.sk. Przy czym Odkiaľ znaczy „skąd, Kam – dokąd, spojenie to połączenie, vlak to pociąg, odchod – odjazd, prichod – przyjazd, zastávka to przystanek, MHD to komunikacja miejska (to nas nie dotyczy – to m.in. rozkłady w Bratysławie i Koszycach). Przystanek na Łysej Polanie widnieje w systemie jako Tatranská Javorina,,Lysá Poľana i taką frazę wpisujemy w wyszukiwarkę. Co wpisujemy, jeżeli chcemy jechać (bezpośrednio lub z przesiadką) do lub z popularnych miejscowości w słowackich Tatrach Wysokich, wschodniej Słowacji czy na ukraińskim Zakarpaciu? W polu Odkiaľ wpisujemy wspomnianą już: Tatranská Javorina,,Lysá Poľana. Natomiast w polu „Kam” jedną z następujących fraz:

Żdiar: Ždiar
Tatrzańska Kotlina centrum (Jaskinia Bielska): Tatranská Kotlina/Vysoké Tatry,Bel.jask.
Tatrzańska Łomnica: Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry,aut.st.
Stary Smokowiec: Starý Smokovec/Vysoké Tatry
Poprad: Poprad
Lewocza dworzec autobusowy: Levoča,,aut.st.
Zamki Spiskie: Spišské Podhradie
Preszów: Prešov
Koszyce: Košice
Użhorod: Užhorod; Ukrajina

Zachęcam do nauczenia się podstaw języka słowackiego, wówczas będzie Państwu łatwiej samodzielnie poruszać się po słowackim internecie, w tym korzystać z internetowej wyszukiwarki połączeń i samodzielnie wyszukiwać informacje w sieci.

A jak znaleźć połączenie powrotne? To proste – robimy to samo, tyle że zmieniamy kolejność. Miłej podróży!




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *