Idealnie miejsce dla młodych: Beer House Hostel w centrum Krakowa

Lato w pełni, czas zaplanować wakacyjny wyjazd. Jeżeli jesteś studentem czy ogólnie młodą osobą i oprócz zwiedzania jesteś nastawiony/a na imprezowanie, idealnym miejscem jest Kraków i położony na Starym Mieście niedaleko Rynku Beer House Hostel. Nocleg kosztuje tu od 70 złotych (poza sezonem ok. 40 zł), co jest jedną z najtańszych opcji w mieście, a w cenie jest śniadanie, kolacja, piwo i welcome drink. Hostel jest zlokalizowany w zabytkowej kamienicy przy ulicy Floriańskiej 43, zaledwie 300 metrów od Rynku Głównego i 700 metrów od dworca Kraków Główny. Na miejscu jest pub, zaletą jest możliwość integracji z młodymi ludźmi z całej Polski i świata. Beer House Hostel jest przeznaczony wybitnie dla młodych ludzi szukających rozrywki, niekoniecznie dla rodzin z małymi dziećmi czy osób szukających spokoju i ciszy. Gdzie dokładnie jest hostel, jak zarezerwować nocleg, co robić w Krakowie, jak w ciekawy sposób połączyć wypad do Krakowa z podróżą w inne miejsca (Tatry, Słowacja, Praga, Ostrawa itp.)? O tym wszystkim poniżej.
Lokalizacja: Stare Miasto, droga królewska, niedaleko dworca

Na początek kilka informacji dla osób, które nigdy nie były w Krakowie lub słabo znają to miasto. Stare Miasto w Krakowie ma formę szachownicy średniowiecznych ulic, ułożonych prostopadle i równolegle do siebie, pośrodku których znajduje się znany wszystkim Rynek Główny. Stare Miasto otoczone jest historycznym parkiem Planty, który powstał w miejscu dawnych murów obronnych i fosy. Chociaż ulic w historycznym centrum jest wiele, najważniejsze z nich są dwie: Floriańska i Grodzka. Wraz z położonym pośrodku Rynkiem Głównym tworzą one Drogę Królewską, dawny trakt prowadzący od Barbakanu i Bramy Floriańskiej przez Rynek Główny na Wawel, a obecnie – najpopularniejszą trasę turystyczną. Właśnie na początku ulicy Floriańskiej, przy samej Bramie Floriańskiej (jeden z najważniejszych zabytków w mieście) położony jest Beer House Hostel. Już sama ulica Floriańska jest nie lada atrakcją, to zdecydowanie najciekawsza i najpopularniejsza ulica średniowiecznego Krakowa. Znajduje się tu mnóstwo ciekawych zabytków, a także bardzo dużo pubów, restauracji, sklepów i muzeów. Ulica Floriańska zaczyna się Bramą Floriańską i jedynym zachowanym fragmentem murów obronnych, a kończy się znanym w całej Polsce Kościołem Mariackim, z którego wieży odgrywany jest charakterystyczny hejnał. Kolejną atrakcją jest położony w zasięgu kilku minut spaceru Rynek Główny oraz położone nad Wisłą Wzgórze Wawelskie (15-20 minut pieszo od hostelu), na którym znajduje się Zamek Królewski i Smocza Jama.

Beer House Hostel jest też doskonale skomunikowany. Zaledwie 700 metrów stąd znajduje się dworzec kolejowy Kraków Główny, zatem jeżeli przyjeżdżacie do Krakowa pociągiem (najlepsza opcja), z peronu do hostelu jest mniej niż 10 minut piechotą. Około 10 lat temu dworzec przeszedł gruntowną przebudowę – nowoczesna hala dworcowa została zlokalizowana pod ziemią i połączona z ogromną Galerią Krakowską, jednym z największych centrów handlowych w mieście. W Galerii Krakowskiej można kupić wszystko, są tu zarówno supermarkety spożywcze (m. in. Carrefour), jak i wszystko to, co zawsze można spotkać w galeriach handlowych (galeria nie różni się od innych obiektów tego typu). Zatem mimo lokalizacji hostelu w zabytkowym centrum miasta, nie ma problemu ze zrobieniem zakupów. W samej hali podziemnego dworca znajduje się natomiast Biedronka.

Zasady pobytu, udogodnienia. Jak zarezerwować nocleg?

W hostelu można wynająć łóżko w pokoju wieloosobowym – na 4, 6, 10 lub 12 osób. W obiekcie jest bezpłatne WiFi, restauracja, całodobowa recepcja, taras i bar. Pracownicy chętnie udzielają informacji dotyczących miasta i okolic.

Beer House Hostel jest usytuowany na Starym Mieście w Krakowie, niespełna 300 metrów od Rynku Głównego i 1,2 km od Wawelu. Obiekt zapewnia Gościom wieczorne wycieczki po pubach. Oferuje on także prywatny bar oraz różne wydarzenia specjalne, takie jak imprezy czy koncerty. Goście mogą też korzystać z bezpłatnego WiFi.

Pokoje wieloosobowe w hostelu Greg&Tom są wyposażone w zamykane szafki, lampki do czytania i hermetycznie zapakowaną pościel. Goście mają dostęp do wspólnej łazienki.

Obiekt dysponuje wspólnym salonem, w którym znajduje się telewizor z dostępem do kanałów kablowych oraz komputer z dostępem do Internetu i drukarką, co umożliwia drukowanie biletów i kart pokładowych. W kuchni, która jest czynna przez całą dobę, Goście znajdą bezpłatną kawę, herbatę i mleko.

Na miejscu dostępne są bezpłatne mapy i przewodniki po mieście. Personel chętnie pomaga w organizacji wędrówek po mieście oraz rozmaitych wycieczek, w tym do kopalni soli Wieliczka, w Tatry i do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Greg&Tom Beer House Hostel oferuje gościom bezpłatne śniadania i kolacje w cenie noclegu, ponadto welcome drink oraz piwo (przez godzinę). To jedyna taka oferta w mieście.

Aby zarezerwować nocleg, wyślij maila na adres: beerhouse@gregtomhostel.com

Co robić w Krakowie i okolicach? Wycieczki poza Stare Miasto i poza Kraków

Hostel znajduje się na Starym Mieście, ale krakowskie Stare Miasto wraz z pobliskim Wawelem to nie jedyna zabytkowa dzielnica. Niedaleko stąd, w zasięgu pieszego spaceru, znajduje się Kazimierz. To średniowieczna dzielnica żydowska, od kilkunastu lat tłumnie odwiedzana przez turystów i imprezowiczów. Kazimierz ma zupełnie inny klimat niż okolice Rynku, zwłaszcza miejscowi uważają, że jest bardziej autentyczny i fajniejszy. Krakowianie raczej nie chodzą na piwo na Rynek. Panuje niepisana zasada, że Rynek jest dla turystów, a Krakowianie spotykają się ze znajomymi na piwie na Kazimierzu.

Kazimierz to jednak nie wszystko. Wystarczy przejść z Kazimierza kładką Bernatka na drugą stronę Wisły i trafiamy w kolejne magiczne miejsce – Stare Podgórze. Kiedyś było to osobne miasto bogatsze od Krakowa, założone przez Austriaków po rozbiorach Polski w czasie, gdy środkiem Wisły biegła granica państwowa. Kraków należał do autonomicznej Rzeczpospolitej Krakowskiej, a Podgórze do Austrii. Tę odrębność widać tu na każdym kroku. Podgórze jeszcze kilka lat temu było zaniedbane, dziś przeżywa renesans i jest ciekawym miejscem na spacery, powstało tu sporo sympatycznych knajpek. O ile centrum Krakowa jest w większości płaskie, to Stare Podgórze jest w dużej mierze położone na wysokich wapiennych wzgórzach, co dodaje mu uroku. Panuje tu klimat typowy dla miast Europy Środkowej, można się tu poczuć jak we Lwowie czy w Pradze. W okolicy warto zwiedzić zabytkowy Park Bednarskiego (obecnie w remoncie) i wejść na położony nieco dalej Kopiec Krakusa, z którego rozpościera się piękny widok na miasto.

Ciekawym i położonym niedaleko Starego Miasta miejscem są także Błonia. To ogromna łąka niemal w samym środku miasta, położona kilometr od Rynku. Błonia to raj dla rolkarzy. Obok znajduje się równie ciekawy Park Jordana, a w oddali widać położony na wysokim wzgórzu Kopiec Kościuszki, na który również warto wejść. Nieco dalej jest Lasek Wolski, a w nim – Kopiec Piłsudskiego i ZOO.

Ważną atrakcją Krakowa jest też położony 2 km od Wawelu Zalew Zakrzówek. W miejscu dawnego kamieniołomu powstał zalew z krystalicznie czystą wodą, w którym można się poczuć jak w Chorwacji. Niedawno utworzono tam kąpielisko, miejsce będzie w sam raz na letnie upały.

Kraków jako przystanek i baza wypadowa w góry i do Europy Środkowej

Wiele osób traktuje Kraków jako pierwszy przystanek na trasie obejmującej dłuższe zwiedzanie Europy Środkowej. Kraków jest położony zaledwie 110 km od Tatr i innych gór w sąsiedztwie. Jeżeli wybierasz się na jeden dzień w Tatry, warto skorzystać z weekendowych kursów Yellow Busa, to przewoźnik zapewniający komfortowy przejazd charakterystycznymi dużymi żółtymi autobusami, mający tego samego właściciela, co Greg&Tom Beer House Hostel. Jeżeli chcesz się wybrać w Beskidy, szlaki górskie znajdują się jeszcze bliżej, bo zaledwie 30 km od Krakowa, za Myślenicami. Naprawdę warto pochodzić po beskidzkich szlakach górskich, szczegóły w tym artykule: Góry z Małopolska PKS: Uklejna i góra Chełm w Beskidach z Krakowa i Myślenic

Jeżeli jednak wybierasz się w góry na dłużej, warto omijać zatłoczone Zakopane i polskie Tatry i udać się na Słowację, gdzie góry są wyższe i fajniejsze, a jest dużo mniej tłoczno. Przy czym wbrew stereotypom słowackie góry to nie tylko popularne i drogie słowackie Tatry Wysokie. Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica i Szczyrbskie Pleso są oczywiście piękne i przypominają Alpy, ale są od tych Alp droższe. Polecam natomiast słowackie Tatry Zachodnie, Góry Choczańskie, Babią Górę od słowackiej strony, Małą i Wielką Fatrę oraz Tatry Niżne. Problem jest niestety z tym, jak dojechać z Krakowa na Słowację, ale to jest temat na osobny artykuł.

Do niedawna Kraków był też bazą wypadową na wycieczki do Lwowa, które obecnie ze zrozumiałych względów są w zawieszeniu. Z Krakowa warto pojechać do Pragi, Bratysławy i Wiednia, ale też do położonej niedaleko Ostrawy. Nie kojarzy się ona z miastem atrakcyjnym turystycznie, a jednak pozytywnie zaskakuje. W tym celu najlepiej jest pojechać autobusem Kraków – Cieszyn, zwiedzić zabytkowe centrum Cieszyna i Czeskiego Cieszyna (wraz z zamkiem), przejść pieszo na czeską stronę i udać się na tamtejszy dworzec kolejowy. Z dworca w Czeskim Cieszynie co chwilę jeżdżą pociągi do Ostrawy, a co zobaczyć w tym mieście – to już temat na osobny artykuł.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *