Dziennikarz polskich, słowackich i ukraińskich mediów, doktorant na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, analityk ds. Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Białorusi, gospodarki morskiej i transportu publicznego, specjalista ds. marketingu transgranicznego i współpracy międzynarodowej (obszar słowacko-, czesko-, niemiecko- i ukraińskojęzyczny). Pozyskam turystów ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Austrii do hotelu w Trójmieście poza sezonem, wypromuję miasto, region, uczelnię, port morski na Słowacji, w Czechach, Ukrainie, Niemczech i Austrii. Zapraszam do kontaktu.
Jakub Łoginow – informacje ogólne:
Miejsce urodzenia: Wrocław
Miejsce zamieszkania: Gdynia
Obywatelstwo: polskie
Jakub Łoginow – wykształcenie:
Akademia Ekonomiczna w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Wydział Towaroznawstwa – studia inżynierskie. Specjalność – ekologia wyrobów
Kijowski Narodowy Uniwersytet Handlowo-Ekonomiczny, Wydział Towaroznawstwa. Studia semestralne na zasadach wymiany studentów. Język wykładowy – ukraiński
Akademia Morska w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni), Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, studia magisterskie. Temat pracy magisterskiej: Gospodarcze funkcje wybranych polskich portów morskich a rozwój turystyki w Regionie Morza Bałtyckiego
Uniwersytet Gdański, Podyplomowe Studia Dziennikarskie. Temat pracy dyplomowej – Sytuacja polityczna na Białorusi w ukraińskich mediach
Dodatkowe kursy uniwersyteckie:
Uniwersytet Bałtycki w Uppsali, filia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego: Sustainable Baltic Region i Baltic See Environment
Obecnie: w trakcie kształcenia w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, temat: Modele zarządzania regionalnym transgranicznym transportem autobusowym w wybranych krajach Unii Europejskiej (Polska, Niemcy, Austria, Czechy i Słowacja).
Jakub Łoginow – języki obce:
Niemiecki (B1 ustnie, B2 pisemnie), słowacki, ukraiński, białoruski, czeski
Jakub Łoginow – doświadczenie zawodowe (najważniejsze etapy i projekty, chronologicznie od ukończenia studiów do dziś)
Zarząd Portu Morskiego Elbląg (pierwsze 2 lata po studiach magisterskich), specjalista ds. promocji i współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Pomysłodawca i koordynator projektu „Bałtycka Ukraina” przewidującej specjalizację przyszłego pełnomorskiego portu handlowego w Elblągu jako portu obsługującego handel zagraniczny Ukrainy, w mniejszym stopniu również Słowacji i Mołdawii (po pełnej realizacji drogi wodnej łączącej Port Elbląg i rzekę Elbląg z Zatoką Gdańską, przez kanał na Mierzei Wiślanej). Nawiązanie i rozwój kontaktów z zagranicznymi partnerami instytucjonalnymi i gospodarczymi: Miasto Lwów, Miasto Łuck, Lwowska Rada Obwodowa, Port Morski Reni na Dunaju (Ukraina), Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku, Ambasada Mołdawii w Kijowie, ukraińskie organizacje gospodarcze. Działania marketingowe Portu Elbląg w Polsce, Ukrainie i Słowacji. Działania eksperckie i lobbingowe w imieniu Portu i Miasta na rzecz utworzenia i modernizacji połączeń transportowych łączących Port Elbląg i porty Trójmiasta z ukraińskim i słowackim zapleczem, takie jak budowa linii kolejowej Podłęże-Piekiełko, zwiększenie przepustowości i usprawnienie pracy przejść granicznych, modernizacja linii kolejowych Warszawa – Lublin – Ukraina oraz linii kolejowych łączących polskie porty morskie ze Słowacją. Współpraca z partnerami z Trójmiasta (głównie Port Gdynia i Urząd Miasta Gdynia oraz Związek Miast i Gmin Morskich) na rzecz przyszłej współpracy pełnomorskiego portu w Elblągu jako portu satelitarnego wobec portów Trójmiasta celem odciążenia trójmiejskich dróg i efektywniejszego wykorzystania zasobów (przyszłe przeładunki redowe ze statków pełnomorskich na małe statki kursujące między Elblągiem a Gdynią/Gdańskiem).
Hotel Plus Bratysława – specjalista ds. marketingu. Hotel Plus to duży dwugwiazdkowy hotel w Bratysławie, nastawiony na grupy zorganizowane (biura podróży, wycieczki szkolne, tematyczne pobyty studyjne) oraz gości indywidualnych. W hotelu odpowiadałem za marketing i opiekę nad klientem z Polski, Ukrainy i Białorusi – to te kraje były najważniejszym (po Słowacji i Czechach) rynkiem na którym działaliśmy, co wynikało z profilu klienta – poszukującego odpowiedniego (ale nie luksusowego) standardu w przystępnej cenie. Działania marketingowe z mojej strony polegały na stworzeniu celowanych materiałów informacyjnych w języku polskim, ukraińskim i białoruskim o Bratysławie, Wiedniu i okolicach (wykorzystując w tym doświadczenie dziennikarskie i związane z tym umiejętności pisania dobrych i ciekawych tekstów), tworzenie oryginalnych programów pobytu i wycieczek, pełną opiekę nad klientem zorganizowanym (pomoc podczas pobytu, oprowadzanie gości po Bratysławie, Wiedniu, Hainburgu, opieka w sytuacjach losowych – np. w szpitalu i na słowackiej Policji, związana z tym funkcja tłumacza i pomoc w załatwieniu formalności). Odpowiadałem za stworzenie i rozwój bazy szkół i biur podróży ze Słowacji, Czech, Polski, Ukrainy i Białorusi oraz prowadzenie z nimi korespondencji handlowej w języku ojczystym potencjalnego partnera (polskim, białoruskim, ukraińskim), uczestnictwo w targach i wydarzeniach branżowych oraz nieustanne poszukiwanie i wykorzystywanie nowych nisz rynkowych i produktów turystycznych. Zdobyte w Bratysławie doświadczenie oraz metody i styl pracy chciałbym obecnie wykorzystać w Trójmieście w analogicznym kierunku: do pozyskania do trójmiejskiego hotelu, miasta lub w ramach lokalnej albo regionalnej organizacji turystycznej turystów (w tym grup szkolnych, biur podróży, grup parafialnych) ze Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec i Ukrainy (po zmianie sytuacji również z Białorusi) poza sezonem, gdyż w sezonie turystycznym turyści i tak przyjeżdżają nad polskie morze, a prawdziwą sztuką i wyzwaniem jest zachęcić turystów do przyjazdu nad Bałtyk w okresie od października do kwietnia włącznie.
Fundacja im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni – specjalista ds. badań i analiz / specjalista ds. wydawniczych. Tworzenie analiz i publikacji oraz materiałów promocyjnych na temat dorobku Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz żeglugi śródlądowej.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – konsultant odpowiedzialny za stworzenie systemu samorządowych autobusów i pociągów transgranicznych łączących Województwo Małopolskie ze Słowacją. Odpowiadałem za stworzenie od zera systemu transgranicznej komunikacji publicznej – była to odpowiedź na stan, w którym na polsko-słowackim pograniczu nie kursował żaden regularny całoroczny transport publiczny, a dominująca narracja była taka, że „nie da się” takich samorządowych autobusów transgranicznych uruchomić.
Animator i koordynator działań kilkudziesięciu zaangażowanych w projekt instytucji i samorządów (województwo, kraje samorządowe, gminy, powiaty) z Polski i Słowacji, uczestnictwo w pracach polsko-słowackiej międzyrządowej grupy roboczej ds. współpracy transportowej (Katowice 2017, Żylina 2018), skuteczne przygotowanie i wdrożenie propozycji zmian prawnych (m. in. inicjator projektu poprawki do słowackiej ustawy o transportu drogowego przyjętej przez parlament w 2019 roku, która umożliwiła uruchomienie autobusów transgranicznych na granicy z Polską, Austrią i Węgrami). Byłem odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie procesu konsultacyjnego dotyczącego systemu transgranicznej komunikacji publicznej, w ramach którego spotkałem się z władzami i mieszkańcami ponad 40 gmin z obszaru polskiego i słowackiego Podtatrza, zebrałem uwagi i propozycje burmistrzów, wójtów i mieszkańców i na tej podstawie zaprojektowałem i wzajemnie skoordynowałem system połączeń transgranicznych komunikacji publicznej.
Efektem mojej pracy są trzy kursujące obecnie codzienne całoroczne samorządowe transgraniczne linie autobusowe: Bukowina Tatrzańska – Trstena, Trstena – Termy Chochołowskie i Krynica – Bardejov, jedna całoroczna samorządowa autobusowa linia weekendowa: Nowy Targ – Stary Smokowiec i weekendowa sezonowa linia kolejowa (z planami przekształcenia w połączenie całoroczne): Muszyna – Poprad. W planach jest rozwój systemu i uruchomienie kolejnych połączeń (m. in. autobus Piwniczna – Stara Lubownia).
Think tank samorządowy „Kraków dla Mieszkańców”, ekspert ds. transportu, ochrony zieleni i dialogu społecznego, koordynator ds. kontaktów ze społecznością lokalną z obszaru dzielnic nowohuckich. Zadania: organizacja comiesięcznych spotkań lidera i prawnika stowarzyszenia z mieszkańcami osiedli nowohuckich (zwłaszcza osiedli peryferyjnych o największym nasileniu nierozwiązanych problemów), rozwój i obsługa kilkudziesięciu lokalnych grup dyskusyjnych na Facebooku o łącznym zasięgu ok. 30 tysięcy osób, bieżący kontakt z mieszkańcami osiedli nowohuckich (zwłaszcza osiedli peryferyjnych) celem identyfikacji lokalnych potrzeb i problemów, opracowanie propozycji rozwiązań, przygotowanie skutecznych interpelacji i pism interwencyjnych (łącznie ponad 200).
Obecnie (od 2021 roku) – większość czasu zawodowego poświęcam na obowiązki wynikające z kształcenia w Szkole Doktorskiej i prowadzenie badań naukowych europejskich autobusów transgranicznych. Badania prowadzone są w języku niemieckim, czeskim, słowackim i polskim w pięciu państwach Europy Środkowo-Zachodniej. Równolegle utrzymuję się z działalności dziennikarskiej. Kształcenie w szkole doktorskiej kończy się w połowie 2025 roku, w związku z czym już teraz poszukuję stałego zatrudnienia na umowę o pracę po zakończeniu doktoratu (lub jeszcze w trakcie), niekoniecznie w wymiarze pełnego etatu.
Równolegle do wyżej opisanego regularnego zatrudnienia (etatowego), począwszy od ostatnich lat studiów pracuję nieprzerwanie jako dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi i gospodarką morską. Współpracuję z najlepszymi i najbardziej opiniotwórczymi gazetami należącymi do top-10 wpływowych mediów w danym państwie, m.in. Dzerkało Tyżnia (Ukraina, Kijów) dla którego piszę o Słowacji i Polsce oraz Dennik N (Słowacja, Bratysława) gdzie regularnie piszę o Polsce i czasem o Ukrainie i żegludze morskiej oraz śródlądowej oraz portach. Współpracowałem również z Dziennikiem Gazetą Prawną (teksty o Słowacji i Czechach), tygodnikiem „Polityka”, „Wprost”, portalem „Smoglab”, stale współpracuję z dwutygodnikiem morskim „Namiary na Morze i Handel”. Jestem też autorem książki o Słowacji „Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej” – pierwszej na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowej publikacji tłumaczącej polskiemu Czytelnikowi realia sąsiedniej Słowacji. Pełen profil dziennikarski wraz z portfolio zostanie opublikowany w osobnym wpisie.