Po tłumach w popularnych nadmorskich kurortach nie ma już śladu, ale dzięki turystyce rolkarskiej miejscowości takie jak Ustka, Darłowo, Władysławowo czy Mielno wciąż mogą przyciągać turystów. Dzięki rolkarzom zapełnić się może Nowy Targ, który poza trasami rolkarskimi nie ma zbyt wiele topowych atrakcji. Przed nami jeszcze cały październik, który można aktywnie spędzić na rolkach – nie tylko w swojej miejscowości, ale też wyjeżdżając na jesienny wypad choćby i na drugi koniec Polski. Gdy jest sucho, na rolkach można jeździć też w listopadzie i grudniu, niższa temperatura niekoniecznie musi być problemem. Turystyka rolkarska ma ogromny potencjał zwłaszcza nad polskim Bałtykiem, gdzie jest jednym z niewielu sposobów, jak łatwo wydłużyć sezon turystyczny – niestety, wójtowie i burmistrzowie nie dostrzegają i nie wykorzystują potencjału, jaki mają ich gminy.
Na rolkach jeździ z grubsza licząc co dwudziesty Polak, a więc 5% polskiego społeczeństwa – to ogromny fragment rynku turystycznego, totalnie niewykorzystany. Poza sezonem jest dużo taniej, a jesienne rolkowanie to szansa na wzmocnienie organizmu przed zimą i wykorzystanie na maksa sezonu, który powoli się kończy – i wróci w okolicach marca.
Gdzie warto się wybrać jesienią i nie tylko na rolki? Najdłuższe i najciekawsze trasy są na dwóch przeciwległych biegunach Polski – nad Morzem Bałtyckim oraz w Tatrach, polskich i słowackich. Dobre warunki panują także w Krakowie i okolicach, do którego dobry dojazd pociągiem mają mieszkańcy niemal całego kraju, a przy okazji można pozwiedzać zabytki. Trasy szczegółowo są opisane w dwóch przewodnikach dla rolkarzy, które serdecznie polecamy, a które aktualnie są w promocji. Oto one:
- Przewodnik dla Rolkarzy – Kraków, Małopolska, Słowacja
- Rolki nad Bałtykiem – przewodnik dla rolkarzy nie tylko na wakacje
Poniżej – lista Top-15 najdłuższych i najciekawszych tras z obu przewodników, na które warto się wybrać nawet z drugiego końca Polski.
- Ustronie Morskie – Kołobrzeg – Dźwiżyno – Mrzeżyno
- Trasy w Koszalinie oraz Koszalin – Mielno
- Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – nad brzegiem jeziora Jamno – Dąbki – Darłowo
- Władysławowo – Jastrzębia Góra – Ostrowo oraz Władysławowo – Krokowa
- Sopot Kamienny Potok – Sopot Park Północny – Sopot Centrum – Gdańsk Jelitkowo – Gdańsk Brzeźno – Gdańsk Nowy Port – Gdańsk Letnica – Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Środmieście – Gdańsk Orunia – Park Oruński
- Gdańsk centrum – Westerplatte – Stogi oraz Gdańsk centrum – Przejazdowo – Wyspa Sobieszewska – wały wiślane – Żuławy Wiślane (Cedry Małe – Cedry Wielkie / Kiezmark)
- Kraków – pętle dookoła Błoń i Zalewu Nowohuckiego
- Kraków – trasy nad Wisłą po obu stronach
- Wiślana Trasa Rowerowa poniżej i powyżej Krakowa
- Trasy w Puszczy Niepołomickiej
- Jezioro Czorsztyńskie – trasa nad Dunajcem pod Gorcami – Nowy Targ – Podczerwone – Trstena na słowackiej Orawie, wraz z odgałęzieniami
- Trasy w Oravicach (słowackie Tatry Zachodnie, asfaltowe trasy w dolinach górskich)
- Poprad – Svit i Poprad – Strelnica
- Tatrzańska Kotlina – Spiska Biała – Kieżmark
- Żylina – trasy nad rzeką Wag i sztucznym jeziorem – zamek Streczno
Szczegółowy opis tych i wielu innych tras znajduje się we wspomnianych już przewodnikach. Niezależnie od tego, można je znaleźć na poniższej mapce tras rolkarskich.