W zachodnich mediach jako twarz ukraińskich protestów przedstawiany jest Witalij Kłyczko. Mówi się też wiele o „tłumie”, który często, według telewizji i radia, zachowuje się brutalnie i walczy z milicją. A patrząc z bliska na Majdan, zobaczymy pięknie zachowujące się jednostki, bez których dawno wszystko by się rozpadło. I nie są to na pewno politycy.
Rusłana biega, tańczy i przemawia
Najwięcej optymizmu, siły, ale i spokoju dodaje całemu Majdanowi piosenkarka Rusłana. Stoi tam nieprzerwanie od samego początku demonstracji. Czasem traci głos i jej apele do zgromadzonych muszą czytać inni. Na jej twarzy widać pełne zaangażowanie, w jej słowach szczerość. Wśród ludzi panuje przekonanie, że jest mądrzejsza i rozsądniejsza niż trójka opozycyjnych liderów razem wziętych. Stąd też hasło – Rusłana na prezydenta.
Tetiana Czornowoł szturmuje samochody bezpieki
Jednego z pierwszych dni manifestacji w Kijowie, protestujący namierzyli samochód, z którego Służba Bezpieczeństwa podsłuchiwała Majdan. Spośród osób, które otoczyły auto, jako jedyna odwagą wykazała się dziennikarka Tetiana Czornowoł, która wskoczyła na dach samochodu, wybiła szybę i wdarła się do środka. To zresztą nie pierwsza jej akcja w tym stylu – w 2012 roku Czornowoł udało jej się wkraść się na teren rezydencji Janukowycza w Meżyhirii i sfotografować jej otoczenie.
Terezija Jaceniuk kroi kiełbasę
Już od dawna żona Janukowycza, Liudmiła jest znana z opowiadania głupot na wiecach i przed kamerą. Większość żon ukraińskich polityków wypoczywa w swoich willach, czy to na Ukrainie, czy na Zachodzie. Natomiast małżonka Arsenija Jaceniuka włączyła się w szeregi wolontariuszy przy kijowskim Majdanie i, specjalnie się tym nie chwaląc, pomaga przygotowywać pożywienie dla wyczerpanych i zgłodniałych manifestantów. Podobnie pracuje miss Ukrainy Anna Zajacziwśka.
Adil już trzeci dzień gotuje płow
O Krymie mówi się głównie jako o symbolu „kontrrewolucji”, terenie najbardziej negatywnie nastawionym do demokratycznego kursu na Ukrainie. Nie należy jednak zapominać o krymskich Tatarach, którzy dzielnie wspierają Majdan, a ich sztandary od samego początku powiewają na kijowskich demonstracjach. Uwieczniony na filmie grupy Babylon13 (zresztą godną polecenia kanał niezależnych reżyserów świetnie pokazujących atmosferę na Majdanie) Adil przyjechał z Krymu nakarmić studentów. Na klipie pokazano, jak w wielkim kotle gotuje tradycyjną tatarską potrawę – płow. Bez takich ludzi, którzy za własne pieniądze (bo euromajdan różni się od pomarańczowej rewolucji tym, że jest minimalnie finansowany) i poświęcając swój czas pomagają protestującym w czym tylko się da.
Dziennikarze Hromadskiego na nocnym patrolu
Na dużą część ukraińskich mediów nie można narzekać, bo nawet część dużych kanałów telewizyjnych należących do oligarchów prezentuje sytuację uczciwie i bez przekłamań. Jednak spośród nich to nowo otwarta Obywatelska Telewizja (Hromadske TB) wyróżnia się ciągłą obecnością w samym centrum wydarzeń. Niezależnie od jakości nagrań (bo czasem wideo jest wykonywane komórkami czy prostymi aparatami) przekazywane informacje są unikatowe. Hromadske w najgorętszym momencie kijowskich wydarzeń – w niedzielę 1 grudnia – oglądało w jednym momencie ponad 100 tysięcy osób. To niezwykła liczba, biorąc pod uwagę, że jest to telewizja internetowa i że ruszyła ona dwa tygodnie temu. Amatorscy i profesjonalni dziennikarze Hromadskiego są cały czas na Majdanie i dzięki nim, można zdobyć najświeższe informacje
Maciej Piotrowski