Myślenice na rolkach z Małopolska PKS. Rolki nad Rabą z widokiem na góry

W 2021 roku na trasę Kraków – Myślenice wyjechały komfortowe żółte autobusy przewoźnika Małopolska PKS – to ta sama firma, która pod marką Yellow Bus obsługuje popularne weekendowe kursy z Nowej Huty w Tatry. Warto się nimi wybrać na rolki, gdyż w myślenickiej dzielnicy Zarabie znajduje się kilka kilometrów świetnych asfaltowych i betonowych tras z widokiem na góry, można też zrobić pętlę i to w kilku wariantach.
O samym przewoźniku pisaliśmy już wcześniej. Ale przypomnijmy najważniejsze informacje. Autobusy kursują co pół godziny od wczesnych godzin porannych aż do nocy, bilet normalny w jedną stronę kosztuje 8 zł. W Krakowie autobusy wyjeżdżają z dworca autobusowego (MDA), do niedawna początkowy przystanek znajdował się przy ulicy Cystersów. Autobusy odjeżdżają z dolnej płyty dworca, znajdziemy je na dworcowym wyświetlaczu. Bilet można kupić przez Internet lub bezpośrednio u kierowcy, można płacić gotówką lub kartą. Oczywiście można też wsiąść gdzieś po drodze – na Alejach, przy Błoniach (dobra opcja dla rolkarzy, którzy zdecydują się na urozmaicenie treningu w tej okolicy – zawsze można na spontanie wsiąść w autobus i pojechać do Myślenic), na Dębnikach, Zakopiańskiej czy na przystankach pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Rozkład jazdy i szczegółowe informacje są na stronie www.malopolskapks.pl Warto dołączyć do grupy „Myślenicka linia autobusowa – Małopolska PKS” na Facebooku, by być na bieżąco.

Wsiadamy w autobus, kupujemy bilet i co dalej? Przystankiem końcowym jest myślenicki dworzec autobusowy Dekada, przy Zakopiance. Ale wcześniej autobus zajeżdża do miasta i można wysiąść gdzieś po drodze, np. blisko Rynku. Skoro już tu jesteśmy, to warto wpaść na Rynek, zwłaszcza, że po rewitalizacji została tam ułożona nawierzchnia ze szlachetnego kamienia, która jest dość równa i przejezdna na rolkach czy deskorolce.

Rynek w Myślenicach

Myślenice nie są dużym miastem, więc stosunkowo łatwo znajdziemy drogę na Zarabie. Musimy niestety te około półtora kilometra (lub nieco więcej) do mostu na Rabie przejechać chodnikami z kostki fazowanej. Przejeżdżamy przez most i jesteśmy na Zarabiu. Po prawej stronie (południowej) mamy piękny i duży park Zarabie, po lewej – betonową trasę, o której powiemy sobie za chwilę.

Most którym przejeżdżamy na Zarabie. Park jest za mostem po prawej stronie, betonowa alejka po lewej

Park Zarabie

Park Zarabie ma długość około trzech kilometrów i jest dość popularnym miejscem wypoczynku nie tylko myśleniczan, ale też krakowian. Widać go bardzo dobrze z okien samochodu lub autobusu w drodze do lub z Zakopanego. Jest malowniczo położony nad Rabą, w której w letnie miesiące można się kąpać, w pięknej górskiej dolinie z widokiem na Beskidy. Jest to też punkt wypadowy w góry – znajduje się tu początek czerwonego szlaku na górę Uklejna i zielonego na górę Chełm. O tym powiemy sobie szczegółowo w osobnym artykule na naszym portalu.

Park Zarabie dobrze nadaje się na rolki. Przez cały park przechodzą dwie (miejscami więcej) utwardzone alejki dobrze nadające się do jazdy na rolkach, z nawierzchni asfaltowej i betonowej. Alejki dzielą się na pieszą i rowerową, ale w świetle nowych przepisach możemy korzystać z obu.

W samym centrum parku znajduje się kładka, a obok – tama, plaża, boisko i obiekty gastronomiczne, które jednak jesienią są z reguły nieczynne. To tutaj od lat krakowianie przyjeżdżali szukać ochłody nad wodą, a sporo mieszkańców Krakowa i okolic kupiło sobie w tej okolicy domek wypoczynkowy. Nieco dalej na południe znajduje się park linowy, jest tam też początek zielonego szlaku na górę Chełm. Natomiast do szlaku na Uklejną należy iść z parku ulicą Zamkową, poprzeczną do Raby.

Przez kołyszącą się na linach kładkę (dodatkowa atrakcja) można przejechać na drugi brzeg Raby, gdzie również znajduje się szeroka, asfaltowa aleja. Mijamy po prawej (między alejką a Rabą) odkryty basen, skatepark i dojeżdżamy do mostu drogowego, którym wcześniej dojechaliśmy na Zarabie. Można więc zrobić pętlę, przy czym jeździć w pętli możemy też na samym Zarabiu, co zresztą widać na mapie.

Betonowa trasa nad Rabą

Wróćmy jednak do samego mostu drogowego, którym przejechaliśmy na drugi brzeg Raby. Zaraz za mostem po prawej stronie (południowej) mamy opisany wyżej Park Zarabie), natomiast po lewej (północnej) zaczyna się szeroka betonowa pieszo-rowerowa trasa rekreacyjna.

Trasa ma niecałe 3 km długości i prowadzi przez cały czas wzdłuż Raby. Nawierzchnia z betonu wałowanego nadaje się do jazdy na rolkach, aczkolwiek nie jest idealnie gładka. Nie ma dziur, po prostu miejscami jest dość chropowata.

Trasa kończy się na kolejnym moście drogowym nad Rabą. Możemy wejść po schodkach, przejść przez barierkę i chodnikami (niestety z fazowanej kostki) dojechać do myślenickiego dworca (odległość to ok. 1,5 km).

Do autobusu powrotnego najlepiej jest wsiąść na dworcu przy centrum handlowym Dekada. W oczekiwaniu na autobus możemy sobie jeszcze pojeździć po asfaltowej alejce, która znajduje się tuż przy dworcu i prowadzi wzdłuż Zakopianki.

Jakub Łoginow
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *