Pociąg Muszyna-Poprad przestaje kursować. Jest petycja za całoroczne połączenia na Słowację

Już tylko przez cztery zimowe dni można będzie skorzystać z popularnego weekendowego pociągu Muszyna-Poprad. Pociąg na Słowację pojedzie już tylko 18, 19, 25 i 26 lutego, a następnie dopiero w czerwcu. Są jednak zbierane podpisy pod internetową petycją, by już od 29 kwietnia zaczęły kursować bezpośrednie, codzienne, całoroczne połączenia autobusowe łączące Sądecczyznę ze Słowacją. Zebrano już prawie pół tysiąca podpisów.

Pociąg Muszyna-Poprad rozpoczął kursowanie w czerwcu 2019. Nie sam z siebie, ale po aż dziewięciu latach starań pasażerów i inicjatyw społecznych z obu krajów, w tym z Muszyny, Preszowa, Plavča oraz ze strony Inicjatywy obywatelskiej Polska-Słowacja-autobusy. Mimo iż w sezonie letnim 2019 pociąg odniósł frekwencyjny sukces, początkowo urzędnicy nie chcieli powtórzyć jego kursowania również zimą – także to społecznicy i eksperci musieli wywalczyć protestami, petycjami i nagłośnieniem sprawy w mediach. Równolegle cały czas trwają starania o uruchomienie stałych, całorocznych samorządowych autobusów łączących Małopolskę i Podkarpacie ze Słowacją. Pierwszym z nich ma być autobus Krynica-Bardejov, który jest zapisany w planie transportowym Kraju Preszowskiego i ma już wszystkie pozwolenia ze strony polskiej. Plan słowackiego organizatora transportu IDS Východ jest taki, że połączenia transgraniczne mają przybywać co roku: najpierw ma być pierwsza linia Krynica-Bardejov, rok później mają kursować dwie linie (przybyć ma połączenie do Piwnicznej), a w kolejnym roku – trzy linie, tą trzecią ma być autobus Poprad-Zakopane. Ten jednak nie powstanie, dopóki nie zostanie uruchomiona ta pierwsza linia Krynica-Bardejov. Jednak również w tym przypadku nie może być normalnie, czyli zgodnie z ustaleniami. Autobus Krynica-Bardejov miał zostać uruchomiony latem 2022. Mamy już 8 miesięcy opóźnienia, a autobus wciąż nie ruszył – nie dlatego że ktoś z urzędników czy polityków jest mu przeciwny, a ze względu na zwykłą urzędniczą opieszałość, lekkość w niedotrzymywaniu terminów i wieczne odkładanie ważnych spraw na później.

Kiedy można się spodziewać uruchomienia autobusu? Najrozsądniej byłoby to zrobić na wiosnę, przed długim weekendem majowym, który w tym roku rozpoczyna się w sobotę 29 kwietnia. Miesiąc później w Małopolsce rozpoczynają się Igrzyska Europejskie, w ramach których część zawodów będzie rozgrywana w Krynicy. Autobus transgraniczny kursujący podczas igrzysk wydaje się być koniecznością, jeżeli te igrzyska mają mieć jakikolwiek sens. Z kolei skoro autobus ma kursować w czerwcu, warto go uruchomić już wcześniej, gdyż bez sensu byłoby nie funkcjonowanie tego połączenia podczas weekendu majowego, który w tym roku będzie wyjątkowo długi, bo 1 maja wypada w poniedziałek, 3 maja w środę, zatem w okresie 29 kwietnia – 3 maja można się spodziewać dość sporego zainteresowania wyjazdami turystycznymi do Krynicy i Muszyny i sporo wczasowiczów chętnie wyskoczyłoby w tym czasie na Słowację, a pociągu Muszyna-Poprad w tym okresie nie będzie.

Zachęcamy do podpisania petycji w sprawie przyspieszenia uruchomienia autobusów Krynica-Bardejov, można to zrobić pod linkiem:

www.petycjeonline.com/krynicabardejov

Osobom zainteresowanym Słowacją gorąco polecamy nasze ebooki: Podręcznik języka słowackiego dla początkujących i średniozaawansowanych oraz książkę „Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej”. Zachęcamy również do skorzystania z ostatniej okazji do przejechania się pociągiem Muszyna-Poprad. Przygotowaliśmy artykuł na temat tego, jak zaplanować taką wycieczkę i co można zobaczyć na trasie: