Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie ogłosił, że już 11 lipca rozpoczną się konsultacje społeczne, które określą przyszły kształt i charakter Parku Woźniców, który ma powstać pomiędzy ul. Sołtysowską, Centralną, Woźniców i Tomickiego. Pierwsze spotkanie konsultacyjne na terenie przyszłego parku odbędzie się w najbliższy wtorek, 12 lipca, później można będzie też zgłaszać uwagi m.in. mailowo i telefonicznie, będzie też spotkanie w siedzibie ZZM. Park Woźniców to oddolna inicjatywa mieszkańców okolicznych osiedli (Fajny Dom, Sołtysowska Park, Galicyjska, Symbioza, Botanika), zgłoszony w 2020 roku do budżetu obywatelskiego po uprzednim przekonsultowaniu projektu z lokalną społecznością. W obronie Parku powstała też w 2020 roku internetowa petycja, podpisana przez ponad tysiąc mieszkańców. Zarząd Zieleni Miejskiej uwzględnił postulaty mieszkańców, niestety jak to zwykle bywa, pod sukces lokalnej społeczności podpinają się politycy, w tym zwłaszcza niektórzy miejscy radni.
Zachęcamy do udziału w spotkaniach (w tym zwłaszcza na terenie Parku) oraz do zgłaszania swoich uwag. Im więcej osób się zaangażuje, tym szybciej nasz park powstanie i tym bardziej będzie dopasowany do Państwa potrzeb. Teren jest dość duży, więc z pewnością uda się tu zrealizować wiele funkcji, takich jak strefa dzikiej przyrody, obiekty sportowe, place zabaw, alejki dla pieszych, rolkarzy i rowerzystów. Ważną funkcją parku ma być funkcja komunikacyjna, co zapisano już w projekcie do budżetu obywatelskiego i w petycji. Asfaltowe alejki parkowe między ul. Sołtysowską a Tomickiego są oczekiwane przez mieszkańców jako brakujące połączenie piesze i rowerowe, gdyż obecnie mieszkańcy są zmuszeni chodzić po błocie, nie da się tu przejść z wózkiem dziecięcym czy na wózku inwalidzkim. Park Woźniców ma zapewnić bezproblemowe dojście z ulicy Sołtysowskiej na tramwaj w rejonie os. Kolorowego oraz w rejon Placu Centralnego i Nowohuckiego Centrum Kultury, z kolei mieszkańcy osiedli przy ul. Tomickiego i Padniewskiego będą mogli w końcu dojść w cywilizowany sposób do Biedronki czy iść na spacer lub dojechać rowerem do Lasku Łęgowskiego lub nad Wisłę. Choć te kwestie były już wielokrotnie zgłaszane (w petycji, projekcie i w inny sposób), warto te postulaty powtórzyć w ramach konsultacji społecznych. Chodzi o to, by ścieżka łącząca Tomickiego i Sołtysowską była utwardzona (z asfaltu) i szeroka, zapewniająca komfortowe przemieszczanie się i wymijanie wszystkich kategorii użytkowników (rowerzyści, spacerowicze, osoby na wózkach, rolkach, rodzice z wózkami dziecięcymi).
Poniżej przedstawiamy harmonogram konsultacji, opublikowany przez ZZM:
Celem konsultacji jest poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców odnośnie zagospodarowania i funkcji, jakie powinien pełnić przyszły Park Woźniców.
Jednostka merytoryczna: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Termin konsultacji: 11 lipca- 5 sierpnia 2022 r.
Harmonogram konsultacji:
11 lipca- rozpoczęcie konsultacji
12 lipca- spotkanie z mieszkańcami na terenie Parku Woźniców
13 lipca- dyżur telefoniczny eksperta
15 lipca- dyżur telefoniczny eksperta
20 lipca- spotkanie z mieszkańcami w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
22 lipca- dyżur telefoniczny eksperta
27 lipca- dyżur telefoniczny eksperta
5 sierpnia- zakończenie konsultacji
Oddolny projekt obywatelski wymyślony przez mieszkańców – nie polityczny
Dla przypomnienia, podajemy link do projektu „Park Woźniców. Tworzymy największy park w Czyżynach” oraz do internetowej petycji w obronie Parku.
Projekt „Park Woźniców. Tworzymy największy park w Czyżynach” został opracowany i zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez grupę pięciu osób, spośród których większość mieszka na nowych osiedlach przy ulicy Sołtysowskiej: Grzegorz Wajda, Grzegorz Szemraj, Mirosław Połeć, Ryszard Stankiewicz oraz niżej podpisany. Powstał po wcześniejszej konsultacji (głównie na lokalnych grupach na Facebooku, ze względu na pandemię) z mieszkańcami okolicznych osiedli. Powstała w tym celu Grupa Park Woźniców – koordynacja działań Mieszkańców na rzecz parku. Jest to projekt oddolny, obywatelski, nie mający barw partyjnych. Tym bardziej należy wyrazić sprzeciw wobec faktu, że Park chcą sobie zawłaszczyć jako swój sukces niektórzy radni miejscy należący do partii politycznej, której niekoniecznie chcą popierać mieszkańcy zaangażowani w inicjatywę Parku Woźniców. Wciąganie naszego obywatelskiego oddolnego parku w politykę partyjną jest ostatnią rzeczą, którą park i lokalne społeczności potrzebują.
P.S. Jak widać, również w tym przypadku internetowa petycja podpisana przez sporą grupę ludzi (ponad tysiąc) przyniosła pozytywny skutek. Nieco odbiegając od tematu, zachęcam do podpisania internetowej petycji w sprawie przywrócenia autobusów transgranicznych w Tatrach. Prawie każdy z nas jeździ od czasu do czasu w Tatry i chciałby przy tej okazji mieć możliwość wyskoczenia sobie na kilka godzin na stronę słowacką, np. do Oravic czy Doliny Rohackiej. Ponadto wiele szlaków w Tatrach biegnie po lub przez granicę państwową i aby urozmaicić wycieczkę, fajnie byłoby móc zejść na słowacką stronę i stamtąd wrócić autobusem (np. idąc z Doliny Chochołowskiej na graniczne szczyty Grześ, Rakoń, Wołowiec). Taka możliwość istniała w 2020 roku i ludzie z niej chętnie korzystali, niestety nowy dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim Michał Pierzchała zlikwidował to popularne połączenie. Powstała petycja o jego przywrócenie, którą mogą Państwo podpisać pod linkiem: www.petycjeonline.com/tatry Więcej informacji na FB na grupie: Grupa Polska-Słowacja-autobusy
Jakub Łoginow