Samorządowy transgraniczny autobus Krynica-Bardejov ma już wszystkie pozwolenia. Jest petycja, by ruszył jak najszybciej

Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich. Na ostatniej prostej uruchomienie autobusu może jednak zostać wstrzymane ze względu na problemy natury biurokratycznej po słowackiej stronie, dlatego konieczna będzie interwencja małopolskich posłów i samorządowców – uważają eksperci z Inicjatywy obywatelskiej „Polska-Słowacja-autobusy.

Projektowany autobus Krynica-Bardejów to efekt starań, rozpoczętych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jeszcze w 2017 roku. Autobusy transgraniczne powstają dzięki staraniom Inicjatywy obywatelskiej Polska-Słowacja-autobusy, która współpracuje w tej kwestii z polskimi i słowackimi samorządami, kolejami oraz ministerstwami z obu krajów.

Jak informuje rzeczniczka prasowa Kraju Preszowskiego, w ostatnich miesiącach trwało załatwianie niezbędnych formalności związanych z uruchamianiem linii transgranicznej. – W ramach tego połączenia po stronie polskiej zaplanowano 3 przystanki, z czego dwa znajdują się w zarządzie gminy Krynica-Zdrój (przystanki „Tylicz Skrzyżowanie” i „Krynica-Zdrój Dworzec PKP”), a jeden pod administracją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (przystanek „Krynica-Zdrój, Bank”). Gmina Krynica-Zdrój wydała już niezbędne zgody na korzystanie z przystanków w swojej administracji w ramach tego połączenia transgranicznego – informuje Daša Jeleňová z wydziału prasowego Kraju Preszowskiego.

– Region Preszowski będzie konsekwentnie kontynuował przez najbliższe 4 lata stopniową realizację planów dotyczących autobusów transgranicznych zgodnie z przyjętym planem transportowym. W planach jest m.in. połączenie na trasie Stara Ľubovňa – Piwniczna (docelowo Vyšné Ružbachy – Stara Ľubovňa – Piwniczna), gdzie prawie cała trasa przebiega przez terytorium Republiki Słowackiej. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku jest to połączenie niezwykle ważnych ośrodków branży turystycznej i uzdrowiskowej po obu stronach granicy państwowej, z potencjałem znaczących efektów synergicznych w sferze gospodarczej, społecznej i kulturalnej – dodaje rzeczniczka.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował, że również udzielił zezwolenia na korzystanie z przystanków dla linii transgranicznej. Rozwój autobusów i pociągów transgranicznych jest jednym z priorytetów marszałka Witolda Kozłowskiego i wicemarszałka Łukasza Smółki. Przy wsparciu marszałka powstało już połączenie kolejowe Muszyna-Poprad, a autobusy Krynica-Bardejov będą doskonałym uzupełnieniem transgranicznych pociągów, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Igrzysk Europejskich, które będą rozgrywane również w Krynicy.

Kraj Preszowski ma już większość formalności za sobą. Kiedy zatem pojedziemy autobusem na Słowację? Tu właśnie pojawia się problem, gdyż ze względu na nieoczekiwany kryzys rządowy pojawiły się problemy w finansowaniu słowackich samorządów. Koszty autobusów do Krynicy są co prawda śmiesznie niskie, ale wiele spraw utknęło w martwym punkcie. To zresztą typowe dla tego projektu. Od samego początku autobusy i pociągi transgraniczne trzeba wręcz „dopychać” petycjami i interwencjami poselskimi, bez tego nie powstałoby popularne połączenie kolejowe Muszyna-Poprad, które również chciano odłożyć na wiele lat do szuflady.

Poparcie dla szybkiego uruchomienia autobusów Krynica-Bardejov może wyrazić każdy mieszkaniec i turysta, niezależnie od miejsca zamieszkania. Powstała w tej sprawie internetowa petycja skierowana do preszowskiego żupana Milana Majerskiego, którą można podpisać pod linkiem www.petycjeonline.com/krynicabardejov