Specjalnie na Święta dla miłośników gór. Przewodnik „Słowackie Tatry i inne góry transportem publicznym” w świątecznej promocji

To pierwszy tego typu przewodnik turystyczny. I bardzo ważna cegiełka dołożona do ochrony klimatu oraz promocji transportu publicznego w czasach, gdy panuje wykluczenie komunikacyjne, a elity zachwycają się samochodami. Okres świąteczno-noworoczny to czas, gdy możemy trochę zwolnić, a długie zimowe wieczory poświęcić na jakąś wartościową lekturę. W tym właśnie na „Słowackie Tatry i inne góry transportem publicznym”, które można teraz kupić w świątecznej promocji z dużą zniżką.

Po siedmiu latach modernizacji i zamknięcia torów, do Zakopanego wróciły w końcu pociągi, a podróż z Trójmiasta, Warszawy i innych miast do stolicy Tatr stała się dużo szybsza i bardziej komfortowa. W tym roku na świąteczny i noworoczny wypoczynek znów przyjadą do Zakopanego tłumy niezmotoryzowanych pasażerów, którzy pod Giewont dotrą pociągami i autobusami. Tak samo zresztą do Krynicy, do której można dojechać bezpośrednim pociągiem z Gdyni. Dla osób z odległych stron, dużą atrakcją Zakopanego i Krynicy jest ich przygraniczne położenie: tuż obok jest Słowacja, piękny kraj pełen atrakcji, który wielu wczasowiczów przebywających na Podhalu lub w Krynicy i Muszynie chciałoby przy tej okazji zwiedzić. Ale skoro pod Giewont lub w Beskid Sądecki przyjechaliśmy pociągiem, nie mamy na miejscu samochodu, bo sobie pojeździć po polskiej i słowackiej okolicy. Nic nie szkodzi! Od ponad roku Zakopane i Krynica są skomunikowane ze Słowacją samorządowymi autobusami transgranicznymi, uruchomionymi przez marszałka Województwa Małopolskiego i Kraj Preszowski. Z przewodnika dowiesz się, jak korzystać z tych autobusów i innych środków lokomocji, by wybrać się na jednodniowe wycieczki z Zakopanego i Krynicy na Słowację, jakie atrakcje po słowackiej stronie granicy są na wyciągnięcie ręki, a także gdzie warto się wybrać na trochę dłużej niż jeden dzień.

Ten przewodnik jest nie tylko o Tatrach i o innych górach, ale też o innych atrakcjach, takich jak skanseny, jeziora, zamki, zabytkowe miasta czy inne ciekawe miejsca. Dowiesz się, co robić gdy jest gorsza pogoda, jak spędzić czas gdy warunki są za trudne by iść w góry lub po prostu nie masz na to ochoty lub jesteś zbyt zmęczony. W przewodniku staram się też w ciekawy sposób wyjaśnić kontekst kulturowy, geograficzny czy społeczny danego miejsca – tak, by lepiej poznać Słowację i jej sąsiadów, dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. I na koniec – słowackie Tatry warto potraktować jako inspirację do tego, by pojechać gdzieś dalej: w inne góry, ale też poznać ciekawe miasta Wschodniej Słowacji (Koszyce, Preszów, Bardejov), a nawet wyskoczyć na 1-2 dni poza Słowację: na ukraińskie Zakarpacie i do rumuńskiej Oradei.

Z przewodnika dowiesz się też, jak podróżować oszczędnie i tanio, co wcale nie znaczy, że byle jak. Słusznie narzekamy na drożejące ceny biletów trójmiejskiej SKM-ki czy krakowskiej komunikacji miejskiej, ale akurat autobusy transgraniczne i słowackie autobusy lokalne i słowackie pociągi są bardzo atrakcyjne cenowo. Może nie jakoś bardzo tanie, ale ceny są całkiem w porządku. Z Zakopanego i Krynicy na Słowację dojedziesz autobusem transgranicznym taniej, niż pociągiem z Gdyni do Lęborka czy Malborka. Grzech byłoby nie skorzystać i nie opowiedzieć o takich możliwościach znajomym.

Sam przewodnik też jest w przystępnej cenie, a z okazji Świąt dodatkowo został objęty promocją świąteczną, ze zniżką -30%. Zniżka dotyczy również innych ebooków o Słowacji, które warto kupić w pakiecie.

Przewodnik został wydany w formie elektronicznej, można go kupić w księgarni internetowej Ebookpoint pod linkiem:

SŁOWACKIE TATRY I INNE GÓRY TRANSPORTEM PUBLICZNYM

Warto kupić również inne ebooki objęte świąteczną promocją:

Podręcznik języka słowackiego

Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej

Przewodnik dla rolkarzy – tom trzeci: od Wschodniej Słowacji po Alpy

Podręcznik języka ukraińskiego