Trójmiasto to jedno z lepszych miejsc do studiowania i zdobycia profesjonalnej wiedzy, również dla osób z południa Polski. Do 15 lipca trwa rekrutacja na studia dzienne na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, renomowanej uczelni, cieszącej się autorytetem w środowisku morskim na całym świecie. Marynarze po UMG bez problemu zdobywają dobrze płatną pracę na statkach na wszystkich kontynentach, gdyż polski system kształcenia kadr morskich jest oceniany jako jeden z najlepszych na świecie. Mało kto spoza Wybrzeża jednak wie, że Uniwersytet Morski w Gdyni oferuje również wiele możliwości dla potencjalnych studentów i doktorantów na kierunkach lądowych, na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.
Niedawno Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 104 rocznicę powstania. Uczelnia powstała w 1920 roku, początkowo w Tczewie, gdyż Gdynia jako miasto jeszcze nie istniała. Celem było stworzenie kadr morskich dla niepodległej Polski, co się udało. W 1930 roku uczelnię przeniesiono do nowoczesnego (dziś zabytkowego) kampusu przy ulicy Morskiej w Gdyni, gdzie mieści się do dziś.
Mimo zawirowań historycznych (wojna, zmiana ustroju) uczelnia przez cały czas cieszyła się niezwykłą renomą w świecie, kształcąc kadry morskie na najwyższym poziomie, a przy tym zachowując dobrą atmosferę studiowania. Wysoka jakość kształcenia i pozycja w świecie wiąże się z faktem, że na świecie rzadko w którym kraju funkcjonuje wyższe szkolnictwo morskie z tak rozwiniętą kadrą naukową – w Niemczech, Francji, USA i wielu innych państwach kształcenie marynarzy odbywa się w systemie szkół policealnych, koledży i kursów. Szkoła morska funkcjonująca w formie uniwersytetu, prowadzącego skomplikowane badania naukowe, z renomowaną kadrą profesorską i długimi tradycjami to w światowych realiach szkolnictwa morskiego raczej wyjątek, niż reguła, gdyż jest to bardzo drogie na utrzymywanie tak kosztownych form nauki i edukacji morskiej nie mogą sobie pozwolić nawet bogate państwa (np. Niemcy oparły kształcenie kadr morskich o szkoły na niższym poziomie). Elitarność i szerokie uznanie w świecie dwóch polskich uczelni morskich (w Gdyni i Szczecinie) jest rzadko przytaczanym faktem w kontekście dyskusji o kondycji polskiej nauki i jej pozycji w świecie. Słusznie wspomina się o tym, że w światowych rankingach pierwsza polska uczelnia jest dopiero w okolicach 500 miejsca, ale warto przy tej okazji pamiętać, że uczelnie morskie są pod tym względem pozytywnym wyjątkiem i to właśnie nasze znajdują się na pierwszych miejscach globalnych rankingów.
Uniwersytet Morski kształci marynarzy na trzech wydziałach morskich – Nawigacyjnym, Mechanicznym i Elektrycznym. Uczelnia zapewnia odpowiednią praktykę morską i kursy, dlatego później nie ma problemu z uzyskaniem zatrudnienia na morzu. Studenci odbywają praktyki m.in. na legendarnym żaglowcu Dar Młodzieży, co oprócz zdobycia doświadczenia jest też niezapomnianą przygodą.
Oprócz tych trzech wydziałów kształcących marynarzy, na UMG funkcjonuje też Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości, który kształci na kierunkach „lądowych”. Są to zarówno specjalności związane z gospodarką morską (np. transport i logistyka), po których można znaleźć zatrudnienie w portach morskich czy firmach spedytorskich, jak i całkowicie niezwiązane z morzem – typowo ekonomiczne lub związane z inżynierią jakości żywności (dawne towaroznawstwo). Jeżeli interesuje Cię studiowanie zarządzania, informatyki czy transportu, pomyśl, czy zamiast podejmować te studia w Krakowie lub Katowicach, nie lepiej podjąć je na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości UMG w Gdyni.
Studia na UMG są też bardzo miło wspominane przez studentów i absolwentów, zwłaszcza że Gdynia jest wręcz wymarzonym miejscem do studiowania. Pod względem dobrej atmosfery na studiach, z Trójmiastem może konkurować jedynie Olsztyn. UMG posiada trzy akademiki – dwa w pobliżu głównego kampusu uczelni (na wzgórzu pod lasem) i jeden niemal na samej plaży (dla studentów Wydziału Nawigacyjnego). Rzadko która uczelnia oferuje takie możliwości spędzania wolnego czasu, w tym wyjścia na plażę lub do lasu po zajęciach, na pewno takich możliwości nie ma w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Trójmiasto to także bogata oferta kulturalna i rozrywkowa, którą zapewnia głównie sąsiedni Gdańsk i Sopot. Pod względem dostępu do zabytków, muzeów, kin, teatrów, opery, filharmonii i innych obiektów kultury Gdańsk plasuje się na najwyższych miejscach w Polsce, w niczym nie ustępując takim miastom, jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Dużym atutem zwłaszcza w porównaniu z południową Polską jest też czyste powietrze. W czasie weekendów Trójmiasto i okolice oferuje także mnóstwo możliwości wycieczek, np. na Kaszuby, Półwysep Helski, czy na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego.
Rekrutacja na UMG trwa do 15 lipca. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie uczelni:
Informacje dla kandydatów | Uniwersytet Morski w Gdyni (umg.edu.pl)