Zrób sobie autobus regionalny. Pobierz poradnik dla mieszkańców Małopolski

Czy marzysz o tym, aby dojechać do pracy, szkoły czy lekarza wygodnym autobusem? Aż kilkanaście milionów Polaków nie ma takiego „luksusu”, bo do ich wsi lub miasteczka nic nie dojeżdża. Wykluczenie komunikacyjne to obecnie obok bezpieczeństwa, drogiego prądu i ochrony zdrowia najpoważniejszy problem Polski, mimo to mieszkańcy są pozostawieni z tym problemem sami sobie. Tymczasem społeczności lokalne mają szansę skutecznie powalczyć o PKS do swojej miejscowości. O tym, jak zorganizować takie działania i jak skutecznie zwrócić się do waszego samorządu z prośbą o autobus regionalny, przeczytacie w poradniku, który można pobrać z tej strony.

Ty też możesz przyczynić się do poprawy jakości transportu publicznego w swojej okolicy!

Brak dobrze rozwiniętej komunikacji publicznej na obszarach wiejskich i małych miast to poważny problem, który dotyczy wielu osób. Ale razem możemy go rozwiązać. W tym poradniku wyjaśnimy, jak działa system transportu publicznego w Polsce i dlaczego często zawodzi. Pokażemy też, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację w swojej miejscowości. Dowiesz się, jak skutecznie zabiegać o uruchomienie nowych linii autobusowych i jak współpracować z lokalnymi władzami.

Autorem poradnika jest Jakub Łoginow z Inicjatywy obywatelskiej Polska-Słowacja-autobusy. Poradnik powstał na podstawie osobistych, skutecznych doświadczeń Autora w staraniach o uruchomienie samorządowych linii autobusowych w Małopolsce i na polsko-słowackim pograniczu, a także wiedzy eksperckiej na temat słowackich, czeskich, austriackich i niemieckich rozwiązań w zarządzaniu transportem publicznym. Autobusy o które zabiegał autor poradnika już od pewnego czasu kursują – teraz czas podzielić się tym doświadczeniem z innymi, którzy również chcieliby autobusu w swojej okolicy.

Poradnik jest napisany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Małopolski, ale z powodzeniem mogą z niego korzystać również mieszkańcy innych regionów.

Poradnik ma 14 stron, jest całkowicie bezpłatny, powstał bez żadnego finansowania i wynagrodzenia. Może, a nawet powinien być rozpowszechniany i przesyłany dalej, by mogło z niego skorzystać jak najwięcej osób. Prześlij znajomym link do tej strony, umieść link na portalach społecznościowych lub prześlij znajomych pobrany plik. Powodzenia w walce o lepszy transport!

Poradnik w formie pliku pdf można pobrać tutaj: