Polacy mogą nie tylko pomóc uchodźcom, ale też poprzez swoje wpłaty sprawić, by kolejnych uchodźców było jak najmniej dzięki zwycięstwu ukraińskiej armii z wojskami Putina. Jest na to spora szansa, Ukraina może WYGRAĆ tę wojnę – również z Twoją pomocą. Narodowy Bank Ukrainy utworzył na swojej stronie oficjalną zrzutkę na potrzeby ukraińskiej armii. To w tym momencie najsensowniejsza forma pomocy finansowej (nie negując też zasadności innych) – najlepiej jest bowiem pomagać bezpośrednio, a ukraiński bank centralny stworzył na swojej oficjalnej stronie bezpośrednią bramkę do płatności kartą, płaci się tak jak za zwykłe zakupy w internecie. Podajemy adres strony Narodowego Banku Ukrainy z bramką do płatności wraz z tłumaczeniem z języka ukraińskiego i instrukcją.
Zatem po kolei. Wchodzimy na podstronę Narodowego Banku Ukrainy dotyczącą przelewów dla ukraińskiej armii pod następującym adresem https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi
Proszę zwrócić uwagę, że wszystko z tym linkiem jest w porządku, jest to domena rządowa gov.ua, oficjalna strona Narodowego Banku Ukrainy (Національний Банк України – Nacionalnyj bank Ukrajiny). Zawsze warto sprawdzać kilka razy takie rzeczy i być czujnym, tu mamy wszystko w porządku.
Pod tym adresem mamy bramkę do płatności kartą, poniżej tłumaczymy co oznaczają poszczególne pola:
Сума (Suma) – kwota którą wpłacamy
Obok z listy rozwijanej wybieramy walutę. Do wyboru jest UAH (hrywnia ukraińska), EUR (euro) i USD (dolar). Ja posiadam polską kartę płatniczą w euro, więc wybrałem tę walutę i zrobiłem z niej przelew, ale sprawdziłem też, czy płatność za pomocą tej bramki da się zrobić w euro również z polskiej karty płatniczej w złotówkach. Otóż można. W takim przypadku wpisujemy określoną sumę wyrażoną w euro (lub dolarach albo hrywniach) którą chcemy wpłacić, dalej dane karty jak przy normalnym zakupie w sklepie internetowym i nasz bank automatycznie przeliczy daną kwotę po aktualnym kursie. Nie ma się czego obawiać, sprawdziłem, rzeczywiście jest to aktualny kurs danego banku.
Kolejne pole jest już wypełnione. Jest tam napisane: Призначення платежу (transliteracja: pryznaczennia płateżu) – czyli tytuł przelewu (dosłownie – przeznaczenie, cel przelewu). Wypełnienie: Збір коштів на потреби армії України (transliteracja: Zbir kosztiw na potreby armiji Ukrajiny) – czyli Zbiór środków na potrzeby armii Ukrainy.
Z pola „Zapłać przez G Pay” nie skorzystałem, jeżeli ktoś chce w ten sposób – jak najbardziej można. Ja przekazałem środki poprzez wypełnienie pól poniżej (działają jak w zwykłym sklepie internetowym):
Pierwsze pole to Номер картки (Nomer kartky) – numer karty płatniczej. Poniżej po lewej: Термін дії (Termin diji) czyli Data ważności karty (miesiąc i rok, np. jeżeli nasza karta jest ważna do marca 2023 to wpisujemy 03/23). Po prawej: kod CVV2
Pod spodem jest komunikat: „Натискаючи на кнопку Сплатити ви приймаєте Угоду користувача” (Natyskajuczy na knopku Spłatyty wy pryjmajete Uhodu korystuwacza), czyli Naciskając przycisk „Zapłać” zawierają Państwo umowę użytkownika (standardowa formułka prawna przy transakcjach kartą).
Naciskamy zielony guzik Сплатити (Spłatyty), czyli Zapłać i dalej mamy już komunikaty w języku polskim, od operatora naszej karty. Musimy np. potwierdzić kodami bezpieczeństwa z naszego banku.
Na koniec pojawia się komunikat „Дякуємо! Платіж успішно відправлено” (Diakujemo! Płatiż uspiszno widprawleno) – czyli Dziękujemy, płatność została skutecznie wyslana.
Poniżej w polu Відправити квитанцію (widprawyty kwytanciju) – Wysłać pokwitowanie można wpisać swój adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie.
I gotowe! Podajcie tę informację dalej.
Ja puściłem przelew SEPA w EURO. Koszt to jakieś 5 PLN