Krynica i Muszyna w nowym przewodniku rolkarskim. Turystyka rolkarska coraz popularniejsza

Krynica-Zdrój i Muszyna od kilku lat biją rekordy popularności wśród turystów, a tego lata spotkało je kolejne wyróżnienie – oba uzdrowiska i łącząca je malownicza trasa na rolki zostały opisane w wydanym niedawno trzecim tomie przewodnika rolkarskiego. Publikacja tak jak poprzednie dwa tomy jest adresowana do rolkarzy z całej Polski, którzy chętnie przyjeżdżają nawet znad morza w góry (i odwrotnie), by pojeździć na rolkach na dłuższe dystanse pośród pięknych widoków. Turystyka rolkarska jest z każdym rokiem coraz popularniejsza, a wypromowanie Beskidu Sądeckiego jako regionu przyjaznego rolkarzom może być kolejnym magnesem przyciągającym turystów.

Zgodnie z aktualnymi przepisami Prawa o ruchu drogowym, wprowadzonymi w 2021 roku, rolkarze stanowią kategorię prawną „osoby poruszające się na urządzeniach wspomagających ruch” (UWR) i mogą się przemieszczać zarówno po drogach rowerowych, jak i chodnikach. Dodatkowo w 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe rozporządzenie, zobowiązujące samorządy i innych zarządców infrastruktury do budowy dróg rowerowych i chodników z nawierzchni odpowiedniej dla rolkarzy i innych użytkowników UWR, co oznacza zakaz stosowania kostki fazowanej na chodnikach. Tymczasem centrum Krynicy-Zdrój i Muszyny już wcześniej było przyjazne osobom przemieszczającym się na ośmiu kółkach. Na drogach rowerowych jest asfalt lub równie dobra nawierzchnia z gładkiego betonu, w centrach obu uzdrowisk zastosowano przyjazną rolkarzom nawierzchnię z równych, niefazowanych płyt kamiennych.

Oba miasta są połączone liczącą około 10 km trasą rowerowo-rolkową. Trasa jest malowniczo położona – w Beskidzie Sądeckim, nad potokiem, z pięknym widokiem na góry. Rolki możemy założyć już na samym krynickim deptaku lub na muszyńskim rynku, co jest dodatkową atrakcją. Na rolkach da się dojechać do dworca PKP zarówno w Krynicy, jak i w Muszynie. To ważne, bo pobyt w Beskidzie Sądeckim warto połączyć z ofertą transgranicznych połączeń autobusowych i kolejowych ze Słowacją, do równie atrakcyjnych dla rolkarzy miejsc, opisanych w przewodniku – tras rolkarskich w Popradzie, Kieżmarku i Spiskiej Białej, a także trasy Preszów – Wielki Szarisz (z przesiadką w Bardejowie).

Trzeci tom przewodnika dla rolkarzy, w którym opisane są atrakcje m.in. Krynicy, Muszyny i Wschodniej Słowacji, można kupić w formie ebooka w księgarni internetowej Ebookpoint pod linkiem:

Przewodnik dla Rolkarzy – Tom trzeci. Od Wschodniej Słowacji po Alpy

Polecamy również wydane poprzednio przewodniki rolkarskie:

Przewodnik dla rolkarzy – Kraków, Małopolska, Słowacja

Rolki nad Bałtykiem – Przewodnik dla rolkarzy nie tylko na wakacje

Czytaj też: