Kończą się ferie zimowe w polskich regionach, kończy się też atrakcyjna promocja na książki słowackie i czeskie w popularnej księgarni Ebookpoint. Jeszcze do wtorku 20 lutego włącznie (do końca dnia – do północy) można kupić wiele interesujących pozycji z dużą zniżką, nawet za 9,90 zł! To jednak nie koniec wiadomości o Słowacji i Czechach. Rozpoczęły się wielkie badania transgranicznego transportu autobusowego w których każdy może wziąć udział, trwa zbiórka podpisów w petycji za codzienne całoroczne pociągi do słowackiego Popradu, powstała też nowa grupa na Facebooku Czechy, Słowacja, Zakarpacie – o wszystkim przeczytacie poniżej.
Dlaczego ebooki, a nie książki papierowe? To kwestia ekologii. Czy wiesz, jak duży ślad węglowy, wycinka Twoich ukochanych drzew oraz spaliny z transportu drogowego wiążą się z produkcją książek papierowych? Owszem, przyjemnie mieć papierową książkę w ręku lub postawić ją sobie na półce, ale w dzisiejszych czasach dzięki przyjaznym dla oczu czytnikom ebooków książki elektroniczne mają wiele zalet nad tymi papierowymi. Przede wszystkim ekologia. Dopóki nie upowszechnią się nowsze technologie związane z produkcją papieru bez wycinki lasów (np. z różnego rodzaju trzciny hodowlanej) oraz bardziej przyjazne środowisku formy druku i transportu książek, konsekwentnie będziemy stawiać na formy elektroniczne i odmawiać wydawania naszych publikacji w formie papierowej. Do czego innych autorów też zachęcamy.
Książki słowacko-czeskie są do nabycia w księgarni internetowej Ebookpoint pod poniższymi linkami:
Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej
Podręcznik czeskiego słownictwa
Przewodnik dla rolkarzy – Tom trzeci. Od wschodniej Słowacji po Alpy
Bratysława i Wiedeń. Przewodnik po sercu Europy
W księgarni Ebookpoint można kupić ze zniżką (choć nie tak dużą) również książki o Słowacji innych autorów. Niezmiennie zachęcamy do zakupu wersji elektronicznej, a nie papierowej (wraz z czytnikiem ebooków):
Łukasz Grzesiczak: Słowacja – Apacze, kosmos i haluszki
Weronika Gogola: Ufo nad Bratysławą
Polecamy również inne książki, niezwiązane tematycznie ze Słowacją:
Podręcznik języka ukraińskiego
Podręcznik języka białoruskiego
Podręcznik języka polskiego dla Ukraińców
Co jeszcze w temacie polsko-słowackim?
Powstała nowa grupa, do której chcemy przenieść dyskusje które wcześniej odbywały się na naszych grupach górskich, a Słowacja i Czechy to nie tylko góry. Jej format jest szerszy niż tradycyjnie, bo obejmuje jeszcze Zakarpacie. Słowacja, Czechy i Zakarpacie pokrywają się z przedwojenną Czechosłowacją. Zakarpacie to jedyny bezpieczny region Ukrainy, łącznik pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, również dla bezpiecznych i komfortowych podróży Polaków (pociągiem Koszyce-Mukaczewo zamiast przez zakorkowaną, patologiczną polsko-ukraińską granicę). Link do grupy: Czechy, Słowacja, Zakarpacie
Rozpoczęły się wielkie badania transgranicznego transportu publicznego – każdy z was może pomóc, wypełniając anonimową ankietę. Chcecie autobusów transgranicznych w Tatrach lub Karkonoszach? Weźcie udział w badaniach:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcwVzc_JyRVkSYVi3p9LINwLZ8MUmngCk_Vx037iWqqUey4w/viewform?usp=sf_link
I wreszcie, trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie całorocznych, codziennych pociągów Muszyna-Poprad. Podpiszcie i podajcie dalej:
https://www.petycjeonline.com/muszynapoprad