Weź udział w wielkich badaniach RTTA – samorządowych autobusów transgranicznych 

Od dawna irytuje Cię, dlaczego jeszcze nie ma sieci polsko-słowackich i polsko-czeskich lokalnych samorządowych autobusów transgranicznych, łączących szlaki górskie po obu stronach Tatr, Babiej Góry, Beskidów, Karkonoszy, Gór Izerskich i innych pasm górskich? Dlaczego nie kursuje autobus miejski łączący Cieszyn z Czeskim Cieszynem i tak mało jest polsko-niemieckich autobusów samorządowych, zwłaszcza w aglomeracji szczecińskiej oraz w rejonie Kostrzyna nad Odrą? Mamy dobre wiadomości! 

Mamy dobre wiadomości – rozpoczynają się obejmujące 5 państw Europy profesjonalne badania Regionalnego Transgranicznego Transportu Autobusowego (RTTA). Ty również możesz wziąć w nich udział i pomóc w ich popularyzacji. Wyniki badań przyczynią się do stworzenia podręcznika dobrych praktyk z zakresu tworzenia połączeń transgranicznych oraz propozycji zmian prawnych, które ułatwią rozwój takich połączeń. 

Badania są prowadzone w ramach przygotowania pracy doktorskiej na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Zakres przestrzenny badań obejmuje pogranicza pomiędzy pięcioma państwami Unii Europejskiej: Polską, Niemcami, Austrią, Czechami i Słowacją, pomiędzy którymi funkcjonuje zaledwie mniej niż 40 samorządowych transgranicznych linii autobusowych. Stosunkowo dużo jest ich na pograniczu niemiecko-austriackim, czesko-austriackim i czesko-niemieckim, zaledwie kilka na pograniczu polsko-niemieckim i polsko-czeskim, jedno na pograniczu słowacko-austriackim i zaledwie 3 na pograniczu polsko-słowackim (z czego dwie zawieszone decyzją MSWiA o zamknięciu granicy w Chochołowie). O uruchomienie nowych połączeń i rozwój istniejących od lat apelują zarówno mieszkańcy polsko-niemieckich i polsko-czeskich “dwumiast” (w tym Cieszyna – Czeskiego Cieszyna, Słubic-Frankfurtu, Gubina-Guben), jak i turyści wędrujący po polsko-czeskich i polsko-słowackich pasmach górskich. Wiele osób chciałoby wyjść na szczyt graniczny (np. Kasprowy Wierch, Rysy, Babią Górę, Śnieżkę) z polskiej strony, zejść na stronę słowacką/czeską i mieć możliwość powrotu sprawnie działającym transportem publicznym na polską stronę. Takich połączeń jest jednak zdecydowanie za mało, a te istniejące (Wałbrzych – Mezimesti, Kudowa – Nachod, Bardejov – Krynica) to obecnie raczej wyjątki, niż reguła. Wiele samorządów chciałoby utworzyć połączenia transgraniczne, ale nie wie, w jaki sposób to zrobić, gdyż przepisy są rzeczywiście skomplikowane, a jak dotąd nie powstał żaden podręcznik dobrych praktyk, uwzględniający doświadczenia z różnych obszarów przygranicznych w różnych państwach oraz opinie pasażerów i potencjalnych pasażerów. To właśnie ma się zmienić i w tym celu prowadzone są badania. 

Jednym z elementów procesu badawczego jest badanie opinii pasażerów i potencjalnych pasażerów samorządowych autobusów transgranicznych. Mają one charakter międzynarodowy, prowadzone są w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji i dotyczą obecnych, postulowanych oraz zlikwidowanych samorządowych linii transgranicznych na różnych pograniczach. To właśnie w tej części badań możesz wziąć udział, jeżeli znasz przynajmniej jedną samorządową linię transgraniczną lub o niej słyszałeś/aś – może to być linia pogranicza polsko-niemieckiego, polsko-czeskiego, polsko-słowackiego lub z innych krajów (np. połączenia transgraniczne w Alpach lub między Bratysławą a Hainburgiem). Planowana próba badawcza to około 3000 respondentów z 5 państw. Badania polskich respondentów powinny się rozpocząć na przełomie lutego i marca i będą polegać na wypełnieniu przez respondenta anonimowej ankiety, w formie papierowej lub elektronicznej. Link do formularza zostanie udostępniony m. in. na portalu “Port Europa”, w materiałach prasowych wysłanych mediom oraz na dedykowanych temu grupach na Facebooku, do których dołączenia już teraz serdecznie zapraszamy (nie tylko ze względu na te badania): 

Porozmawiajmy o transporcie

Dolny Śląsk – z pasją do gór

Odra łączy – współpraca transgraniczna 

Krynica-Zdrój, Muszyna, Beskid Sądecki, Dolina Popradu, Bardejov

Słowackie Tatry i inne góry

Z myślą o przeprowadzeniu badań założyliśmy też grupę trzy górskie grupy czeskie i jedną niemiecką (alpejską). Dlatego jeżeli masz znajomych w Czechach i Niemczech lub Austrii, masz konto na Facebooku i chcesz pomóc, już teraz zaproś te osoby do poniższych grup, co ułatwi nam dotarcie do przyszłych respondentów. Oczywiście do respondentów będziemy docierać różnymi sposobami, w tym poprzez media, strony urzędów, a przede wszystkim osobistą obecność, ale FB również stanowi ważny kanał komunikacji, a każde Państwa działanie o którym mowa będzie nieocenionym wsparciem:

Alpenfreunde Garmisch-Partenkirchen Mittenwald Zugspitze

Horská komunita v ČR a Evropě

Krušné hory – Erzgebirge – Rudawy

Hory a příroda v Královéhradeckém kraji

Jeżeli nie chcesz dołączać do grup lub nie masz konta na FB, a chcesz otrzymać na maila informację o rozpoczęciu badań, możesz zgłosić swoją chęć do udziału w procesie badawczym poprzez ten formularz.

Równocześnie przypominamy, że trwa zbiórka podpisów w internetowej petycji w sprawie rozszerzenia kursowania popularnych pociągów transgranicznych Muszyna-Poprad tak by kursowały codziennie przez cały rok. Mamy już ponad 300 podpisów! Petycję można podpisać pod poniższym linkiem, warto ją też wysłać znajomym i udostępnić na Facebooku: www.petycjeonline.com/muszynapoprad